Po zdravo hrano na kmetije
Tri gorenjske družine so nakupovale potrebščine za nedeljsko kosilo na kmetijah v okolici Kranja in na Brezjah.
Kranj - Okoljski problemi, kot sta onesnaževanje in segrevanje ozračja, niso le stvar politikov in velikih podjetij, ampak nanje v mnogočem vplivamo tudi posamezniki z načinom potrošnje, prevoza in porabe energije. Kako nakupovati in pripravljati hrano za družinsko kosilo manj potratno, bolj ekološko in pri tem uživati, so tri izbrane gorenjske družine povsem v praksi spoznavale v akciji Spoznavam in uživam v trajnostni potrošnji moje družine.
Za začetek so se družine odpravile na kmetije v okolici Kranja in na Brezje, da si neposredno od sonaravnih lokalnih pridelovalcev nakupijo potrebščine za nedeljsko kosilo. Od dveh vozil je bilo eno prvi gorenjski avto na električni pogon, tako da so udeleženci za polovico zmanjšali prometni izpust CO2.
Gorenjskega kosila ni brez krompirja in solate, ki so ju skoraj s polja dobili na integrirani kmetiji Kadivec v Hrastju, zraven pa spoznali tradicijo kmetije, skupno ogrevanje na lesno biomaso, pa tudi tegobe papirnatih ''vojn'' današnjih kmetovalcev. Nakupovanje je v veselje vseh prekinila domača bernardinka, ki jo je na dvorišču ''napadalo'' osem mleka lačnih mladičev.
V bližnjih Čirčah je v domači mlekarski delavnici gospa Končeva napolnila družinske košare, z nakupovalci pa se zapletla v zanimiv pogovor, kako na družinski kmetiji ekološko pridelujejo mleko in različna žita. Slednja zmeljejo v lastnem manjšem mlinu, ki daje več vrst polnozrnate in polnovredne moke ter ješprenja. Ob tem so družine pokukale še h kravam, ki ob reji s prostim izpustom prispevajo mleko za sir za pečenje, skuto in sirotko. Manjkale so le še začimbe in ob 101 nasvetu o zdravi prehrani so jih nabrali v pestrem podeželskem vrtu Silve Potočnik z ekološke kmetije Skalar, Brezje. Posuši jih v domačem skednju ter pripravi različne čaje in domačo ''vegeto'', ki je kmalu še popestrila ješprenj in glavno jed. Vsi pa so bili presenečeni, da prav vse za zdrave in okusne jedi še vedno lahko kupimo na kmetijah na pragu mest, brez transporta čez pol sveta.
Iz polnih košar so se družine pod vodstvom gospe Potočnikove na kmetiji Porta v Ovsišah lotile priprave nedeljskega kosila. Najprej so z domačo gospodinjo Mimi iz ekološke moke skupaj zamesili in spekli kruh. Ta dan je potekal Dan odprtih vrat na ekoloških kmetijah; zavrtela se je starodobna stiskalnica sadja in kmalu so vsi pili svež jabolčni mošt. In ko so k ješprenju, pečenem krompirju s sirom in solati dodali še meso ekološko vzrejenega jagenjčka, je zadišalo ... ''Izostal'' je le običajen kup embalažne plastike iz trgovinskih nakupov, saj so vsi odpadki končali na kompostu.
Akcija je bila ena od treh aktivnosti, ki jo Center za trajnostni razvoj podeželja izvaja v okviru projekta Od papirja trajnostnih politik do košarice trajnostne družine, ki jo sofinancirata Urad RS za komuniciranje in Ministrstvo za okolje in prostor.