Lončarjev muzej odprl svoja vrata
Bogata kulturna dediščina Komende bo odslej na ogled v zasebnem muzeju Janeza Lončarja iz Podboršta, ki je obnovil tudi staro lončarsko peč.
Podboršt – Deset let je minilo, odkar je Janez Lončar iz Podboršta domov pripeljal prvi star predmet, ki se mu je v vseh teh letih pridružilo na stotine drugih, prav toliko pa tudi od ustanovitve Turističnega društva Komenda, katere član je že od vsega začetka.
»Ko smo se spomladi v društvu pogovarjali, kako bi praznovali to obletnico, sem se odločil, da bi bil to najprimernejši čas za odprtje mojega muzeja, ki ga postopoma urejam zadnjih nekaj let. A da bo to zahtevalo toliko časa, vseeno nisem pričakoval,« je pred odprtjem muzeja, kar je bila njegova dolgoletna želja, povedal Janez Lončar, ki je številne stare predmete, od manjših orodij, posod, ključev, radijskih sprejemnikov, pa vse do motorjev in traktorjev doslej skrbno hranil v domači hiši. A prostora je kmalu začelo primanjkovati, zato je ob prevzemu bližnje domačije zdaj že pokojnega lončarja Cirila Štebeta in njegove žene Minke videl priložnost urediti čisto pravi muzej. Že pred nekaj leti je temeljito prenovil t. i. Jurčkov pod, kjer hrani številno kmečko orodje, v zadnjih mesecih pa so povsem novo podobo dobili še hiša, gospodarsko poslopje, delno pa tudi pečnica. »V hiši, ki smo jo obnovili znotraj in zunaj, je na ogled lončarska delavnica, v kateri je delal Ciril Štebe. Razstavili smo lončarske izdelke in lončarski kolovrat. V hiši bo prostor tudi za občasne razstave ter ogled predmetov, ki sem jih doslej hranil doma. Novo je tudi gospodarsko poslopje, kjer smo uredili delavnico, pod streho pa lahko sprejmemo do petdeset obiskovalcev. Jedro muzeja in stvar, na katero sem najbolj ponosen, pa je okoli 150 let stara pečnica, stavba z okroglo oz. poljsko pečjo za žganje lončenih izdelkov, ki sem jo obnovil že pred tremi leti,« ponosno pove Janez, ki je s tem ohranil najverjetneje zadnjo lončarsko peč na Komendskem, kjer je bilo še nekaj desetletij nazaj več deset lončarjev. Peč se je že podrla, a jo je iz istih opek skrbno sestavil nazaj, za kar je porabil blizu 250 ur. Peč še danes deluje in prenese vročino do tisoč stopinj Celzija.
Skupaj s svojo družino in prijatelji bo Janez Lončar v prihodnje poskrbel še za temeljito dokumentacijo številnih etnoloških predmetov, saj si želi, da se stvari ne bi pozabile. »Zbiranje in obnavljanje starih predmetov je moja velika ljubezen, za takšno stvar pa mora biti človek ne le vztrajen, ampak tudi malo čudaški, zato hvala vsej moji družini,« je na odprtju povedal lastnik, ki bo po zasluženem dopustu z veseljem sprejel vsakogar, ki bi si želel ogledati bogato kulturno dediščino Komende in okolice.