Gorenjskega je težko zmagati
S tretjim Tekom Gorenjskega glasa se je končal šesti Gorenjski pokal v rekreativnih tekih. Na desetih tekih je nastopilo 2026 tekačev.
Preddvor – Gorenjski pokal v rekreativnih tekih se je v šesti izvedbi tretjič končal v nedeljo s tekom Gorenjskega glasa v Preddvoru. Glavno dogajanje je bilo pred osnovno šolo, okoli katere so bili speljani krogi za mlade tekače, bilo jih je 58, ki so nastopili na teku za Gorenjski pokal mladine; 179 tekačev pa se je podalo na najdaljšo, dobrih 11 km dolgo progo. Iz Preddvora so tekli proti Bregu do posestva Brdo, kjer so zavili do Suhe pri Predosljah, ter nazaj ob reki Kokri do Brega in Preddvora.
Kot prvega smo v cilju pozdravili 29-letnega Petra Letnarja. Rekorda proge, ki ga ima Boštjan Hrovat, ni izboljšal, je pa s časom 38 minut in 4 sekunde prepričljivo ugnal vso konkurenco. Na Teku Gorenjskega glasa je nastopil prvič, zadovoljen z zmago in tudi s časom. Ura mu je pokazala, da je prvi kilometer tekel 3:20, po 5 km je imel čas 16:20, na 9 km pa nekaj pod 30 minutami, ko je bil z mislimi že malce tudi pri rekordu, a ga je v zadnjih dveh kilometrih malo zmanjkalo. Letnar je sicer tekač na stezi, letos je kot član slovenske reprezentance v teku na 5 km nastopil na evropskem pokalu na Norveškem, njegovi osebni rekordi pa so 3:53 na 1500 m, 8:34 na 3 km in 15 minut na 5 km. Rekord proge pa je padel pri ženskah. S časom 42:01 ga je postavila Valerija Mrak, tudi skupna zmagovalka Gorenjskega pokala v rekreativnih tekih. Nastopila je na petih tekih, kolikor jih tudi šteje za skupno uvrstitev, in bila na vseh petih tudi najhitrejša. Pri moških je skupni zmagovalec pokala postal Marko Pintar, ki mu je - tako kot Valeriji - uspelo ubraniti lansko zmago. Nastopil je na devetih tekih, zmagal na dveh. »Vsako leto je več dobrih rekreativcev, tako da moraš biti zelo dobro pripravljen, da lahko zmagaš. To je plod večletnega treninga,« je pojasnil 37-letni tekač iz Sorice, ki se s tekom ukvarja že četrt stoletja in mu posveča skoraj ves prosti čas. Poleg tega hodi v službo in dela na domači kmetiji. Kot pravi, se Gorenjskega pokala v rekreativnih tekih udeležuje predvsem zaradi druženja in preverjanja pripravljenosti: »Nikoli ne grem na tekmo, da bi se tresel, kateri bom v cilju.« Uspešno končati tek je cilj večine udeležencev na rekreativnih prireditvah. Ker je bil to Glasov tek, seveda na startu niso manjkali niti Glasovi tekači, med njimi tudi trije, ki so na Gorenjskem glasu zaposleni. Najhitrejši med to trojko je bil seveda tehnični urednik Grega Flajnik, čestitati pa gre tudi namestnikoma odgovorne urednice časopisa Cvetu Zaplotniku, ki je bil na vseh treh dosedanjih Glasovih tekih (to so bile zanj tudi edine tekme doslej), in predvsem Danici Zavrl Žlebir, ki je na teku nastopila prvič.
Letošnji Gorenjski pokal v rekreativnih tekih je torej končan. Kot je povedal Janez Ferlic, vodja pokala, katerega glavni organizator je Klub Trmastih, je bil zelo uspešen: »Udeležba je še nekaj višja kot preteklo leto. Tudi konkurenca je odlična. Tekači pravijo, da je v primerjavi z drugimi »regijskimi« pokali v Sloveniji na tekmah Gorenjskega pokala skoraj najtežje zmagati.« Kot je še povedal Ferlic, bodo plan tekem za prihodnje leto potrdili oktobra, načeloma pa sprememb naj ne bi bilo, tudi ne glede višine startnine, ki je, pohvalno, med najnižjimi: za odrasle osem evrov in za otroke štiri. Odkar imamo evro, so startnine skokovito narasle. Če je bilo včasih nekako povprečje 1500 tolarjev, so sedaj na rekreativnih prireditvah, ne samo tekaških, tudi po 20 ali več evrov. »Naš cilj ni služiti na tekačih,« je zaključil Ferlic, ki je tudi vodja tekačev, ki tečejo za naš časopis. Teh je nekaj več kot 60, od 15 do 20 jih redno hodi tudi na tekme.