Da nas ne bi zeblo
Zunanje temperature so kolesarjem še naklonjene, vendar ne bo odveč, če vam napišem nekaj nasvetov, še preden se spustijo pod deset stopinj čez ves dan.
Nekoč so priporočali, da si pred vožnjo v mrzlem vremenu oblečete več plasti oblačil, da jih potem med vožnjo lahko kaj slečete, če sonce ogreje ozračje, če se vi začnete »pregrevati« ali pa če greste čez kak dolgi klanec. Danes pri modernih, sodobnih materialih je to malce drugače. Če boste kdaj pogledali kolesarja, ki je že kaj prebral ali poslušal na to temo, boste kaj kmalu opazili, da na sebi nima več kosov oblačil kot pa v toplejših dnevih. Seveda ima oblečeno vse z dolgimi rokavi, vendar število kosov oblačil ostane skoraj enako.
Tekstilna industrija v kolesarstvu dosega svoj pravi razmah. Sintetični materiali, kot so polipropilen, poliester in lycra, so po dolgoletnih testiranjih postali vodilni materiali v kolesarski konfekciji. Najbolje od vsega pri tej sintetiki je to, da diha! Po domače povedano – vso vlago, ki jo vpije iz telesa, hitro prenese na zunanjo stran tkanine, kjer hitro izhlapi in s tem prepreči premraženost ali pregrevanje.
Pomemben nasvet, katerega se je vredno zapomniti, se glasi: za kolesarjenje v mrzlem vremenu se oblecite tako, da vas bo na začetku nekoliko mrazilo, vam bo hladno, ker se bo vaše telo ogrelo že po nekaj vrtljajih pedal! Kolesarjenje se priporoča do nič stopinj Celzija. Pod lediščem se raje držite doma in toplega zapečka.
Glava
Na kolesu je hladno, če se temperatura spusti pod deset stopinj. Nekako pri sedmih stopinjah je kolesarjenje samo s čelado na glavi že prehladno. Torej, čelado nosimo tudi pozimi. Ker pa so vse čelade zelo poletno narejene, kar pomeni, da so vse tako zračne, da nam ja čim bolje piha čez glavo, nastane problem. Rešimo ga tako, da si na glavo, preden si nataknemo čelado, nadenemo »podkapo«, »podčelado« pravzaprav, posebno kolesarsko kapo, ki se tesno prilega glavi in je zelo tanka. Smučarska kapa odpade, ker boste težko čez njo spavili čelado. Prav tako boste imeli težave s kapo, ki vam jo je za miklavža spletla babica. Te posebne kolesarske kape so iz goretexa ali lycre in jih ne prepiha noben veter. Pod tako kapo se ne boste pretirano znojili pa tudi, kar je najpomembnejše, ne bo vas zeblo in zaradi svoje tankosti vas ne bo ovirala pri vožnji. Naglavni trakovi, ki vam prekrijejo le ušesa in čelo, so tudi primerni, vendar dajejo nelagoden občutek v predelu lasišča. Obstaja tudi posebna kapa, ki jo internacionalno imenujejo tudi balaklava, ne baklava, da ne bo pomote. To je taka kapa, ki vam pokrije tudi vrat, brado in le oči, nos in usta vam kukajo izpod čelade. Take kape priporočam pri temperaturah od plus pet do nič stopinj.
Dlani
So prav tako »kritična« kolesarjeva točka pri kolesarjenju v mrazu. Če nas zebe v dlani in s tem v prste, imamo tako kot pri nogah občutek, da nas zebe po celem telesu. Priporočam nakup dvojih rokavic z dolgimi prsti. Ene za temperaturo okoli desetih stopinj plusa in druge, še toplejše pod petimi stopinjami. Vse rokavice naj bodo izdelane iz omenjenih materialov in naj bodo na dlanskem delu prevlečene z materialom, ki preprečujejo drsenje po krmilu. Za tiste, ki se vozite tudi pri temperaturah pod lediščem, pa so dobrodošli palčniki, rokavice na en prst po domače, ki so ponavadi še toplejše.
V prihodnji številki bomo nadaljevali z oblačili nog, stopal, zgornjim in spodnjim delom telesa ...