Šetraj kot spolno poživilo
Sveže liste divjega oz. kraškega šetraja lahko trgamo vse leto in z njimi izboljšamo okus jedem ali jih uporabimo za aromatični zdravilni čaj. Ker nas večina ne živi na Primorskem, kjer šetraj poganja divje, upam, da ste si poleti posušili vsaj kakšno vejico vrtnega šetraja za čez zimo.
Kraški in vrtni
Šetraj je močno razvejana rastlinica z izredno prijetnim, skoraj omamnim vonjem, ozkimi podolgovatimi lističi in z belimi, bledo roza ali modro-belimi cvetovi. Kraški šetraj ali kraški žepek (Satureja montana) je pritlikav trajni grmiček, ki rase v kraški gmajni ter na kamnitih prisojnih pobočjih in v skalovju, predvsem na Primorskem. Po naših domačih vrtovih navadno gojimo enoletni vrtni šetraj (Satureja hortensis), ki se po videzu in vonju nekoliko razlikuje od kraškega, po zdravilnih učinkih pa ne. Kraški šetraj cveti konec poletja, septembra pa ga lahko občudujemo v polnem cvetu. Nepravi timijan, kakor tudi rečemo kraškemu šetraju, izvira iz južne Evrope, Turčije in severne Afrike, vrtni timijan pa z območij vzhodnega Sredozemlja in Kavkaza.
Prinašalec sreče
Beseda Satureja izvira iz grščine in bi jo lahko prevedli kot satir. Satirji so bili spremljevalci boga Dioniza, ki so svoj prosti čas preživljali s pitjem vina, plesom in lovljenjem nimf, simbol plodnosti in seksualnosti. To potrjuje dejstvo, da je šetraj svoj čas slovel zlasti kot učinkovito spolno poživilo oz. naravni afrodiziak. Uvrščamo ga k tako imenovanim zeliščem za srečo. No, saj veste, kakšno srečo imam v mislih … Takšne vrste, da ga menihi nekdaj niso smeli gojiti po samostanskih vrtovih, navadni smrtniki pa si brez njega skorajda niso predstavljali spodobnega ljubezenskega napoja.
V kuhinji ...
Sveže in posušene liste čobra, čubra oz. šetrajke, kakor poljudno tudi rečemo šetraju, dodajamo kot začimbo k stročnicam, zlasti fižolu in leči. Učinkovito omili napenjanje in jedcem znatno izboljša prebavo. Poda se tudi k zelju, brstičnemu ohrovtu, kumaram in drugi zelenjavi. Vrtni šetraj je slajši in kot tak primernejši za dodajanje svežim, kraški pa posušenim stročnicam. Obogati še juhe, pečenke, meso na žaru, klobase, ribe, zlasti postrvi, pečen krompir, hrenovo omako, kozji sir, omake s paradižnikom in marinade.
… in v domači lekarni
Iz šetraja lahko pripravimo tudi zdravju koristen domač čaj. Slednji lajša driske, ki nastajajo zaradi gnilobnega vrenja, odganja vetrove, pomirja želodčne in črevesne krče, napenjanje in draženje na bruhanje. Dobrodejno vpliva na ves prebavni trakt, zlasti dobro pospešuje prebavo. Pijemo ga še zoper jetrne in žolčne bolezni ter za poživljanje ter spodbujanje potenja. Šetrajev čaj pripravimo tako, da dve do tri žličke zelišča poparimo s pol litra vode in pijemo nesladkan čaj po požirkih. Ker lahko šetraj pri številnih jedeh popolnoma nadomesti sol in poper, je dobrodošla pomoč ljudem z dieto z malo soli.
Pri hudi žeji
Ljudsko zdravilstvo šetrajev čaj svetuje tudi za lajšanje sladkorne bolezni. Po tem čaju naj bi se zmanjšal občutek žeje, značilne za to bolezen. Če bolnik trpi za hudo žejo, naj sprva spije tri do štiri skodelice čaja na dan po požirkih. Kakor hitro se občutek žeje zmanjša, je treba količino čaja zmanjšati.
Zunanja raba
Zunanje ga uporabljamo proti revmi, za celjenje ran, tudi kot blag antiseptik. Grgranje in izpiranje s čajem je koristno pri zdravljenju aft in drobnih razjed v ustih in grlu. Kopel, ki smo ji dodali pest šetrajevih listov, kožo očisti in poživi. Če nam prekomerno izpadajo lasje, masiramo lasišče s šetrajevim čajem ali tinkturo.