Zdravi zobje za velik denar
Na Gorenjskem manjka zobozdravnikov, iz obveznega zavarovanja dobite sivo plombo in en pregled na leto, zobozdravniki v javnih zavodih pa tudi zaradi zastarelih standardov napovedujejo opozorilno stavko.
Kranj – Gorenjsko pesti pomanjkanje zobozdravnikov. »V škofjeloškem zdravstvenem domu dela na primer pet zobozdravnikov v šolskem zobozdravstvu v okviru javnega zavoda, od teh petih so šle tri zobozdravnice skoraj hkrati na porodniški dopust. Zelo se trudimo dobiti nadomeščanje za čas porodniških dopustov, objavljen imamo razpis, pa odziva ni. Trenutno vsaka od teh treh ambulant dela dvakrat na teden, vsaj toliko nam je uspelo dobiti zobozdravnikov za honorarno delo,« je povedala Karla Hribar, dr. dentalne medicine, vodja zobozdravstva v Zdravstvenem domu (ZD) Škofja Loka.
Zobna poliklinika Kranj je z letošnjim šolskim letom združila ambulanti mladinskega zobozdravstva s polovičnim programom, ker so zaradi pomanjkanja zobozdravnikov želeli omogočiti pacientom lažji in pogostejši dostop do zobozdravnika.»Odsotno zobozdravnico nadomeščamo v tej ambulanti petkrat na teden. V zobni ambulanti Zdravstvene postaje Stražišče odsotno zobozdravnico nadomeščamo trikrat na teden in najkasneje v februarju bomo omogočili pacientom vsakodnevno zobozdravniško oskrbo. V šolski zobni ambulanti OŠ Šenčur in OŠ Naklo smo zaposlili zobozdravnici; ambulanta v Šenčurju že sprejema paciente petkrat na teden, v ambulanti OŠ Naklo pa bo zobozdravnica začela redno delati oktobra,« je povedala Irena Matjan, dr. dentalne medicine, direktorica Zobne poliklinike Kranj.
»Glavni problem pomanjkanja zobozdravnikov v javnih zavodih vidim v razmerju med koncesionarji in številom zobozdravnikov v javnih zavodih, ki je občutno v korist koncesionarjem. Zobozdravniki zasebniki zaposlujejo mlade zobozdravnike, ki jim dajo višje plačilo, kot jim ga lahko v javnih zavodih,« je povedala Matjanova. »Okoli osemdeset odstotkov zobozdravnikov za odrasle na Gorenjskem dela na koncesijo, kar pomeni, da jih je le še osem zaposlenih v javnem zavodu. Pri mladinskem zobozdravstvu ima koncesijo nekaj manj kot petdeset odstotkov zobozdravnikov,« je povedal Jože Veternik, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske. »Tudi zobozdravniki, ki delajo na koncesijo, morajo opravljati dežurstva, ker so za to zavezani s pogodbo. Kar se tiče nadomeščanj za čas odsotnosti, koncesionarji to urejajo sami, niso pa dolžni nadomeščati zobozdravnikov, ki so zaposleni v javnem zavodu,« je razložila Karla Hribar.
Očitno se javnemu zobozdravstvu s spremembo pravil in zakonodaje obetajo bolj črni časi. Pacientu pripada za zobozdravstvene storitve od države na leto le (še) 42,5 evra, za kar lahko dobi eno sivo plombo in en pregled. »Problem je tudi v zastarelih standardih, ljudje pa upravičeno zahtevajo sodobne storitve. Predlog zdravstvene zavarovalnice, da bi uvedli financiranje zobozdravstvene dejavnosti po t. i. sistemu glavarine (glede na število opredeljenih oseb), se nam ne zdi sprejemljiv, saj bi se čakalne vrste še podaljšale, dostopnost storitev bi se še bolj odmikala,« je povedala Hribarjeva. Sindikat zobozdravnikov Slovenije – DENS tudi zaradi nestrinjanja s plačnim sistemom za 1. oktober napoveduje opozorilno stavko. Sprejemali bodo le nujne primere.