Cvetlični vrtovi so prehitro odcveteli
Poletje z vročimi temperaturami se je poslovilo hitreje, kot smo pričakovali.
Septembrski dnevi so prinesli hladnejše noči, veter, dež in nekatere rože so odcvetele hitreje, kot smo pričakovali. Trajnice lahko po cvetenju že presadimo na nove površine, ali pa jih razdelimo in posadimo samo manjši šop, drugo zavržemo. Odvisno od tega, kako hitro se razmnožujejo. Priporočamo, da trajnice presadite na vsake tri leta. Da jih očistite plevelov, da zemljo na novo prekopljete in tudi pognojite. Le tako boste dosegli, da bodo imele lepše in večje cvetove. Če imate možnost dobiti preperel hlevski gnoj, je to najboljše gnojilo, sicer pa je naprodaj že zelo obogatena zemlja, zapakirana v vreče. Dobro je zemlji dodati tudi nekaj šote, ki zadržuje vodo. Razdalja med posajenimi rastlinami je lahko večja, saj bomo kasneje okrog njih lažje okopavali, vmes pa lahko prihodnje poletje posadimo še kakšno enoletnico, ki bo gredico barvno popestrila. September je najboljši čas za presajanje vseh trajnic. Porežemo jim nadzemne dele, korenine skrajšamo do polovice. Po sajenju jih obilno zalijemo.
Ker je dež uničil lepe cvetove, jih kar pospravimo. Nekatere se tudi hitro posušijo. Ob tem porežemo tudi nadzemne dele, ki so že porjaveli ali odmrli. Proti koncu meseca dobro pregledamo tudi skalnjak. Rastline, ki so se preveč razmnožile, razdelimo. Bolj agresivne sorte lahko prerastejo svoj prostor in druge nimajo dovolj prostora. Tako skalnjak izgubi svoj čar. Če rastlin ne moremo omejiti z obrezovanjem, jih izkopljemo, razdelimo in znova posadimo. Tudi suhozide pred zimo pregledamo, če jim poletne nevihte mogoče niso izprale preveč zemlje. Tu so navadno posajene blazinaste trajnice in če jim zmanjkuje zemlje, jo nadomestimo z bolj ilovnato, ki se dobro oprime korenin, pa tudi skal.
V tem času izkopljemo tudi gomolje gladiol, ki so že pred časom odcvetele. Na steblih se lahko ob deževju pojavijo različne bolezni, ki preidejo na gomolje, kar z zgodnjim izkopavanjem preprečimo. Gomolje otresemo vse zemlje, nadzemne dele pa pustimo dolge deset centimetrov in shranimo v suh prostor. Dalije cvetijo vse do slane, zato njene gomolje izkopljemo proti koncu septembra.
Iglasta drevesa in drugo zimzeleno grmičevje moramo pred zimo dobro zaliti. Te rastline pozimi ne smejo trpeti suše, mraz jim ne škodi. Iglavci skozi iglice oddajajo vodo tudi pozimi, to vodo, če ni deževja, pa lahko črpajo samo iz tal, sicer se, predvsem mlade sadike, posušijo.