Tragedija, kot so jo doživeli domačini Radovne, se ne sme ponoviti, je poudarila slavnostna govornica Ljubica Jelušič. (Foto: Tina Dokl)

Nasilje se ne sme ponoviti

Slovenski vojaki naj bi bili povsod sprejeti kot mirovniki, ne kot okupatorji, si želi obrambna ministrica Ljubica Jelušič.

Radovna – »Spominsko znamenje Radovne nosi jasno sporočilo: Konec nasilja! Naj se tragedija, kot so jo doživeli domačini Radovne, nikoli več ne ponovi,« je na spominski slovesnosti ob 65. obletnici požiga Radovne pri spomeniku v obliki iztegnjene dlani, na kateri so izpisana imena med vojno pobitih domačinov, poudarila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič.

Na slovesnosti ob spomeniku v Radovni so se v soboto spomnili dogodkov, ki so se tu zgodili 20. septembra 1944. Iz maščevanja zaradi dveh ubitih konj in dveh pobeglih nemških vojakov so namreč Nemci na ta dan požgali 12 domačij v vasi, pri čemer je umrlo 24 domačinov – med njimi tudi osemmesečni dojenček in 75-letni starec. »Ob ruševinah Smolejeve domačije, nemi priči tragedije, smo se zbrali zato, da se poklonimo spominu na te strašne dogodke, ki ne smejo biti nikoli pozabljeni,« je dejala Ljubica Jelušič. Le tako, jo je dopolnil gorjanski župan Peter Torkar, nam v prihodnje ne bo več treba postavljati spomenikov ob domovih nedolžnih ljudi.

Sporočilo Radovne pa Ljubica Jelušič vidi tudi v tem, da bi morali biti naši vojaki v svojih misijah po svetu zaščitniki civilnega prebivalstva. »Želimo si, da bi bili slovenski vojaki, kjerkoli bodo opravljali svoje naloge, sprejeti kot mirovniki, ki znajo videti tudi trpljenje civilnega prebivalstva in ga obvarovati pred še hujšim nasiljem in žrtvami, in ne kot okupatorji.« Pogosto tudi spregledamo, je prepričana, da je pomoč vojske nenadomestljiva tudi ob naravnih in drugih nesrečah. »Slovenski vojaki opravljajo vrsto humanitarnih aktivnosti, ki jih niti ne opazimo. Slepi za vse te naloge postanemo zlasti takrat, ko se zavemo, da je za obrambo države treba kdaj tudi kaj plačati.« Ob tem se zavedajo, da sedanji gospodarski položaj od vseh zahteva prilagajanje. »Obrambni resor in Slovenska vojska sta že letos občutno zmanjšala obseg sredstev in v tej smeri načrtujemo tudi nadaljnjo racionalizacijo,« je še dejala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / sobota, 25. junij 2016 / 10:21

Igrišče odprli državni prvakinji

Žiri – Nekoč degradirano območje v Pustotniku je začelo lani dobivati novo podobo, saj občina na tem mestu načrtuje nov turistično-rekreacijski center. Ob kopališču, ki so ga začeli urejati že lani...

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 18. marec 2022 / 00:13

Otroci tujcev najprej v pripravljalnico

V šolah je vedno več otrok tujcev, ki ne znajo slovensko, zato na Mestni občini Kranj pripravljajo predlog spremembe šolske zakonodaje, ki bo za take otroke uvedla obvezno enoletno pripravljalnico.

Zanimivosti / petek, 18. marec 2022 / 00:12

Jubilej ene najstarejših smučarskih tekem

Medvoške Veteranske tekme so potekale v že petdeseti izvedbi. Ko so jih začeli organizirati, si niso predstavljali, da bodo pisale takšno zgodovino.

Gorenjska / petek, 18. marec 2022 / 00:06

Vse več odpovedi turistov

Vojno stanje v Ukrajini, ki v svetu povzroča negotovost, ima posledice tudi v gorenjskem turizmu. V Kranjski Gori, Bohinju in na Bledu že beležijo odpovedi turistov, med drugim tudi ruskih, ki sicer m...

Šport / petek, 18. marec 2022 / 00:06

Silvestrska turneja tudi v Beljaku

Že letos konec decembra naj bi silvestrsko turnejo smučarskih skakalk dopolnili z dvema tekmama v Beljaku, kar bo stopnica do nove skupne kandidature treh dežel za zimske olimpijske igre leta 2034.

Naklo / petek, 18. marec 2022 / 00:05

Zgodovina kulinarike v stripu

V Biotehniškem centru Naklo (BCN) so v ponedeljek odprli razstavo z naslovom Ljubezen gre skozi želodec, ki so jo pripravili v sodelovanju z Zgodovinskim arhivom Ljubljana (ZAL).