Voda se je podražila
S prvim septembrom so se spremenile cene storitve preskrbe s pitno vodo v občini Kranj. Višje cene pridejo s položnico oktobra, najbolj jih boste občutili stanovalci v individualnih hišah. Podražitev pričakujte tudi v drugih občinah.
Kranj – Ponazorimo s številkami: uporabnik, ki živi v občini Kranj v individualni hiši, ki je priključena na javno kanalizacijsko omrežje, in na mesec porabi petnajst kubičnih metrov vode, je do zdaj plačeval štirinajst evrov na mesec, po novem bo plačal skoraj 34 evrov. Uporabnik, ki živi v stolpnici s 55 stanovanji in ravno tako porabi petnajst kubičnih metrov vode na mesec, je do zdaj plačeval nekaj čez dvanajst evrov na mesec, po novem bo plačeval slabih štirinajst evrov. »Več je stanovanj v zgradbi, nižja je cena, ker se omrežnina porazdeli,« je povedal Ivan Hočevar, direktor Komunale Kranj. Pri obračunu storitve preskrbe s pitno vodo so namreč uvedli novo postavko, t. i. omrežnino, ki je fiksen strošek, neodvisen od količine porabljene vode, ampak se bo obračunavala, glede na zmogljivost priključkov, določenih z močjo vodomera. V občinski proračun se bo nabralo za 811 tisoč evrov več na leto, s tem denarjem pa se bo obnavljal in gradil javni vodovodni sistem. »Samo za obnovo starih cevi potrebujemo dvanajst milijonov evrov. V kranjski občini je še za osemdeset kilometrov azbestnih cevi, imamo od sto do 150 okvar na leto,« je povedal Hočevar. Cena storitve preskrbe s pitno vodo bo tako sestavljena iz stroškov porabljene vode (vodarine), omrežnine in vodnih povračil; vodna povračila se odvajajo državi. Cene so se izenačile za gospodinjstva in gospodarstvo. Omrežnino so uvedli tudi za uporabnike, ki še niso priključeni na javno kanalizacijski omrežje.
Spremenile so se tudi cene odvajanja in čiščenja komunalne vode. Hkrati sta se uvedli postavki omrežnina čiščenje in omrežnina odvajanje. Denar od tega bo namensko porabljen za gradnjo javnega kanalizacijskega omrežja in za nadgradnjo Centralne čistilne naprave Kranj. »Do leta 2017 bo 95 odstotkov gospodinjstev priključenih na javno kanalizacijsko omrežje, danes jih je priključenih 61,5 odstotka,« je navedel podatek kranjski podžupan Stane Štraus in dodal: »Odločitev o povišanju cen je bila težka, a nujna. Od zadnje podražitve je minilo nekaj let, občina Kranj je imela do zdaj zelo nizke cene, kar ni bilo dovolj niti za redno vzdrževanje vodovodnega in kanalizacijskega omrežja, kaj šele za gradnjo v večjem obsegu. Petindvajset milijonov evrov potrebujemo za posodobitev čistilne naprave in za posamezne trase vodovoda in kanalizacije. Podražitev je samo eden od ukrepov, računamo tudi na evropska sredstva.«
Spremembe cen bodo na oktobrski položnici, končni izračun pa si uporabniki lahko izračunate tudi sami. Aplikacija je dostopna na spletni strani Komunale Kranj. Pristojnost oblikovanja cen komunalnih storitev se je avgusta prenesla na lokalno raven, občine oziroma komunalna podjetja tako sami po predpisani metodologiji oblikujejo cene, potrjujejo pa jih občinski sveti. Sogovornika sta povedala, da je realno pričakovati povišanje cen tudi v drugih občinah, ker se večina sooča z zaostajanjem prodajne cene za stroškovno.