Totalno kulski spomenik
Mladi so med šestimi predstavljenimi celostnimi arhitekturnimi rešitvami za obeležje "Slovenec se spravi" za svojega vzeli projekt pod šifro "Ju Wan2."
Ob zadnjih razpravah v slovenskem parlamentu, ko so poslanci spet vsak na svoj način obnavljali svoje znanje o vseh totalitarizmih tega sveta in se prepirali, kateri je bil večji, rdeči ali beli, smo se v redakciji Malega brata odločili, da o odnosu do totalitarizmov, posebej omenjenih naših dveh, povprašamo srednješolce. Več, predstavili smo jim tudi šest različnih celostnih arhitekturnih rešitev za izgradnjo obeležja, s katerim bi se Slovenci spravili, da so vsi totalitarizmi tega sveta hudičevo slaba stvar, ne glede na to, kakšen je razlog za njihov nastanek.
Mlade, predvsem srednješolce, smo iskali po običajnih prostorih, kjer se srečujejo, na ulici, po parkih, v gostinskih lokalih, na glasbenih koncertih in podobno. Zanimalo nas je, prvič, če vedo, kateri totalitarizem je bil hujši, rdeči ali beli, in drugič, katera celostna arhitekturna rešitev za obeležje »Slovenec se spravi« bi bila po njihovem mnenju najprimernejša (ob tem smo jim pokazali fotografije).
Na prvo vprašanje so mladi večinoma odgovarjali, da pojma nimajo, za kakšne totalitarizme gre, in da jim vse skupaj dol visi, naj se pač uni modeli v parlamentu že enkrat zmenijo okrog teh zadev. Naj raje zrihtajo kakšen dober žur. Punce so znale povedati, da je za njih rdeči totalitarizem, ko imajo mesečno … uno no, fantje pa so največkrat priznali, da jih beli totalitarizem zagrabi, kadar se ga tolk nažgejo, da vidijo samo še s tabelimi. Znajo pa povedati, kaj je totalno kul in kaj je totalen safr (kaj je zares dobro in kaj je eno navadno trpljenje).
Za celostno podobo obeležja »Slovenec se spravi« so izbrali projekt pod šifro »Ju Wan2« (glej sliko). Zakaj jim je všeč? Nekatere je spominjal na videospot skupine Nirvana, spet druge na kakšen odštekan film, mnogi so rekli, da se ob takem obeležju kaj lahko »spraviš«, torej slečeš, saj jim obeležje deluje kot kup enih obešalnikov, kamor je mogoče obesiti obleko, če se že slečeš. Zvezdice, da so super, še posebej če se ponoči svetijo. Da bi lahko k obeležju priključili še kakšen premični šank z osvežilnimi pijačami, v poletnem času pa poskrbeli tudi za ležalnike. Prav vsi so se navduševali, da je obeležje zunaj mestnega vrveža, nekje v naravi, kjer je človek lahko bolj sproščen. Zanimalo jih je samo še to, kdaj in kje bo postavljeno to obeležje in kateri avtobus bo vozil do tja.