Ustavimo gripo
"Virus gripe (A) H1N1 je v kratkem obšel svet in povsod vzbudil pozornost in zaskrbljenost. Virus je nepredvidljiv, zato je prav, da smo pripravljeni na vse možne scenarije," je povedal predsednik vlade Borut Pahor ob začetku nacionalne kampanje Ustavimo gripo.
Po doslej sedaj znanih podatkih za virusom gripe (A) H1N1 pogosteje obolevajo mlajši odrasli, pri veliki večini poteka bolezen v blagi obliki, težje poteke je pričakovati pri kroničnih bolnikih, majhnih otrocih in nosečnicah. Cilj strokovnjakov in zdravstvenih oblasti je, da se s preventivnimi ukrepi čim bolj omeji širjenje okužbe in da se zagotovi zdravstveno oskrbo tistim s težjim potekom bolezni. »Pripravljamo program hitre sanacije stare pediatrične klinike v Ljubljani, ki je zdaj prazna. V primeru, da bi prišlo do večjega števila hospitaliziranih bolnikov, bi bila klinika na razpolago s svojimi kapacitetami, da ne bi obremenili obstoječih bolnišničnih kapacitet. Sprejemali pa bi bolnike iz vse Slovenije,« je povedal minister za zdravje Borut Miklavčič na sredini novinarski konferenci ob začetku nacionalne kampanje Ustavimo gripo. »Doslej se je pokazalo, da so tiste države na južni polobli, ki so se bolje pripravile na novo gripo, šle skozi to lažje kot države, ki so temu posvečale manj pozornosti z manj higiene. V Sloveniji je za novo gripo zbolelo 217 ljudi, vsi so imeli lažji potek bolezni, nihče doslej ni bil hospitaliziran. Od tega so se samo dva do trije posamezniki okužili doma, vsi drugi so virus prinesli v Slovenijo,« je še povedal minister.
»Običajna sezonska gripa se pojavi v drugi polovici decembra, januarja in februarja, a nihče ne ve, kako bo tokrat,« je opozoril prof. dr. Franc Strle, predstojnik ljubljanske Infekcijske klinike. Ravno zato, da bi prebivalce pravi čas seznanili z vsemi pomembnimi informacijami o novi gripi, o priporočljivem preventivnem ravnanju in o ukrepih države za omejevanje širjenja okužbe, so na ministrstvu za zdravje v sodelovanju z Inštitutom za varovanje zdravje pripravili informativno kampanjo Ustavimo gripo. Vsa slovenska gospodinjstva bodo še v tem tednu dobila posebne zloženke, za splošne informacije je odprta telefonska številka 080 42 00, ki trenutno deluje od 10. do 16. ure. Na voljo je tudi tematsko spletno mesto www.ustavimo-gripo.si. »S pravilnim vedenjem in vedenjem bi se lahko izognili vsem drugim ukrepom, kot so zapiranje šol, vrtcev, prepovedi prireditev, kjer se zbira večje število ljudi,« je poudaril Borut Miklavčič in dodal, da so vse slovenske zdravstvene ustanove dobro pripravljene na morebitno pandemijo.
»V tem trenutku se še vedno preiskuje cepivo, cepljenje pa bo zagotovo pomemben ukrep za zaščito proti virusu nove gripe,« je povedala predstojnica Centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja dr. Alenka Kraigher. Dva dobavitelja, GlaxoSmithKline in Novartis, naj bi zagotovila 800 tisoč in 500 tisoč odmerkov cepiva. Prve količine se pričakuje od oktobra do januarja 2010, nato pa v prvem trimesečju leta 2010 še dodatne, kar bo zadostovalo za cepljenje 650 tisoč ljudi. »Cepivo bo v vseh državah Evropske unije dostopno istočasno, delili ga bodo procentualno glede na število prebivalcev. Eno cepljenje bo stalo med 19 in 20 evrov, potrebna bosta dva odmerka, stroški cepljenja pa naj bi bili med 4 in 5 evrov. O tem, koliko naj bi prispevali državljani, Vlada še ni razpravljala. Pogovori gredo v smeri, da bi večji del stroškov cepljenja prevzela država,« je povedal minister. Niti še ni povsem jasno, po kakšnem »ključu« bodo cepili prebivalstvo. Slovenija ima na zalogi tudi 500 tisoč enot protivirusnega zdravila Tamiflu in 140 tisoč enot protivirusnega zdravila Relenze.
Rdeči križ Slovenije in Inštitut za transfuzijsko medicino pripravljata poseben program, s katerim bodo vzpodbudili čim več krvodajalskih akcij. »Tako bomo imeli večjo zalogo krvi za primer, če zaradi večjega števila obolelih z novo gripo ne bo na voljo dovolj krvodajalcev,« je poudaril minister Borut Miklavčič.