Ugodni krediti Eko sklada
Neposrednih pomoči oziroma nepovratnih sredstev Eko sklad za gradnjo sončnih elektrarn ne daje, na voljo pa so ugodni krediti za občane in pravne osebe.
Eko sklad prek svojih pozivov sofinancira ali podeljuje ugodne kredite za okoljske naložbe občanov in pravnih oseb. Predmeti razpisa so naložbe v sodobne naprave in sisteme za ogrevanje prostorov ali sanitarne vode, za rabo obnovljivih virov energije za ogrevanje ali za pridobivanje električne energije, za gradnjo stanovanjskih stavb v nizkoenergijski ali pasivni tehnologiji in podobno.
Za občane velja poziv za kreditiranje okoljskih naložb (poziv 41OB09, točka 1. C), pri katerem Eko sklad ponuja kredite s fiksno obrestno mero 3,9 odstotka, odplačilna doba znaša največ 10 let. Za kredit lahko zaprosi več upravičencev, vendar skupna vrednost kredita za isto naložbo ne sme preseči 80 tisoč evrov. Javni poziv za kreditiranje pravnih oseb (poziv 42PO09, točka 1. A) omogoča najem kredita za največ 90 odstotkov priznanih stroškov naložbe (brez DDV), obrestna mera znaša euribor + 1 odstotek (odplačilna doba največ petnajst let z vključenim enoletnim moratorijem). Višina sredstev po tem pozivu znaša 25 milijonov evrov. Kredit Eko sklada se šteje za državno pomoč, kar se upošteva pri določitvi višine odkupne cene zelene energije.
Nepovratne finančne spodbude pa lahko občanipridobijo za rabo obnovljivih virov energije in večjo energijsko učinkovitost stanovanjskih stavb, in sicer za vgradnjo solarnih ogrevalnih sistemov, za celovito energetsko obnovo stanovanjskih stavb, za gradnjo stanovanjskih stavb v nizkoenergijski in pasivni tehnologiji, za vgradnjo kurilne naprave za centralno ogrevanje na lesno biomaso v eno-, dvo- ali večstanovanjski stavbi ter za toplotno izolacijo celotne fasade obstoječe eno, dvo ali večstanovanjske stavbe.
Zadnje (po spletni strani Eko sklada, sicer vsak ponedeljek) odpiranje vlog za prej omenjene nepovratne finančne pomoči je bilo sredi avgusta. Prejeli so 205 vlog, od tega več kot polovico za zamenjavo zunanjega stavbnega pohištva, sledijo vloge za vgradnjo solarnih ogrevalnih sistemov in za vgradnjo kurilnih naprav na lesno biomaso. Na vseh dosedanjih odpiranjih vlog pa je bilo največ vlog za vgradnjo solarnih ogrevalnih sistemov. Do sedaj je Eko sklad prejemnikom pravice do spodbude, ki so naložbe že zaključili in predložili ustrezno dokumentacijo, izplačal 3,6 milijona evrov nepovratnih sredstev.