Nova programska oprema

Ob nakupu novega računalnika dobimo skupaj z njim še vso pripadajočo programsko opremo.

Ta je novejšega datuma kot tista, ki smo jo uporabljali do sedaj, to pa ima za posledico kar nekaj nepredvidenih stvari. Nič več ni tam, kot je bilo prej. Ikone so drugačne in razporejene povsem po svoje, ukazi so poimenovani na drug način, videz je spremenjen, ob pritisku na gumb pa se izvedejo čisto drugačne zadeve. Kot bi prišli v nov svet. Pa saj smo tudi prišli.

Razvoj računalništva, kjer gresta strojna in programska oprema z roko v roki, je izredno hiter. Posledica tega so hitre spremembe, ki pa so nujne, če naj eno sledi drugemu. Ob vsaki novi izdaji programske opreme smo uporabniki povsem izgubljeni. Moti nas nešteto stvari, a ko se na ta nov svet navadimo, jamranja ni več, delo pa poteka nemoteno. Do naslednjič.

Snovalci programske opreme stremijo k čim boljšemu. Programe želijo narediti čim bolj uporabne in funkcionalne. To pa ni nujno tudi najboljše za uporabnike, ki so navajeni rutine vsakdanjega računalniškega dela. Vsaka sprememba prinaša v njihovo delo nove zahteve, ki pa se jim je potrebno prilagoditi. Včasih je prava mala revolucija, ko se nečesa lotimo, pa na star način ne gre več. Takrat se je potrebno lotiti raziskovanja, lahko pa o novostih tudi kaj preberemo. Običajno je to prava pot, saj na tak način izvemo precej napotkov in usmeritev, kako se lotiti zastavljenih nalog. A v svetu računalništva je skoraj bogokletno, če se učimo dela z računalnikom iz knjig. Raje kot to, se lotimo učenja s poizkušanjem. To pa lahko traja malce dlje, pa še živce nam zna načeti.

Kolikokrat ste prebrali navodila za uporabo novega mobilnega telefona? Verjetno ne prav pogosto. Bolj zabavno je, če malo poizkušate, iščete in se učite sproti. Podobno je tudi pri programski opremi. Pa ste se kdaj vprašali, kdaj res potrebujete nov program za delo na računalniku? Pravi računalniški navdušenci bodo odgovorili, da radi preizkušajo novosti in nov program naložijo na računalnik takoj, ko ta pride na tržišče. Zmerni uporabniki računalnika pa imajo boljšo rešitev. Nov program začnejo uporabljati takrat, ko stari ne more več slediti novim zahtevam in ko njihovi podatki niso več združljivi z večino ostalih programov. Kako to opazite? Ko od znanca po elektronski pošti dobite datoteko, ki je ne morete odpreti in pregledati. Če ne prej, je takrat res čas, da stopite na novo pot. Nikakor pa ne hitite.

Vsaka nova stvar ima običajno nekaj porodnih težav. Pri novi programski opremi se v začetku rade pojavljajo napake, ki pa jih proizvajalci odpravljajo tako, da vam pošiljajo popravke, ki te napake odpravijo. Izkaže se, da je programska oprema dobro prebavljiva šele po kakšnega pol leta uporabe, ko je deležna že uporabniškega preizkusnega obdobja in ustrezno posodobljena. Takrat kakšnih večjih napak ni več za pričakovati.

Pa se vrnimo na začetek zgodbe. Programska oprema naj nam bi bila v pomoč pri delu, predvsem pa naj bi omogočala, da ga opravimo hitreje in bolj kakovostno. Delo, ki smo ga navajeni, opravljamo lažje, zato novosti uvajamo takrat, ko je to potrebno in koristno. Vsaka sprememba prinaša nove težave, novo učenje in prilagajanje. Velikokrat časa za to ni, kar le še bolj govori v prid temu, da pri menjavanju programske opreme dobro premislimo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 30. junij 2021 / 15:11

Utopija in portreti

V Kranjski enoti Zavarovalnice Triglav so na ogled dela Domna Dimovskega in Mitje Bokuna.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Vremenarka že petnajst let

V teh poletnih dneh prav vsakega zanima vreme. Na POP TV ga edina že petnajst let, vse od nastanka televizije, napoveduje Alenka Oldroyd - Reza.

Prosti čas / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Dejan Raj uživa za radijskim mikrofonom

Dejan Raj, harmonikar iz Kranja, ki je bil pred leti član skupine Turbo Angels, se zelo dobro počuti tudi za radijskim mikrofonom.

Prosti čas / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Lisičko Kim zamenjala Katja

Najstarejša članica skupine Foxy Teens Kim je zapustila lisičji brlog.

Prosti čas / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

V Bohinj vsaj namočit noge

Za televizijsko voditeljico Majo Sodja bosta ves julij in prva polovica avgusta delovna, preostanek avgusta pa bo preživela na Kreti.

Zanimivosti / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Brezplačne počitnice za več kot tristo otrok

Kranjska Gora - Letos bo 340 otrok del počitnic preživelo v letoviščih Zveze prijateljev mladine Slovenije. Sredstva za njihovo letovanje, 102 tisoč evrov, so bila zbrana v tudi...