Ustavimo nasilje (2)

Starši vse bolj pogosto sprašujejo, kaj lahko storijo, če njihov otrok obiskuje razred, v katerem so sošolci, ki izvajajo takšno ali drugačno nasilje.

Več ali manj jim vsi dajemo podobne nasvete, da se je potrebno pogovarjati, razčistiti stvari, povedati, ojačati otroka, ki je ustrahovan in podobno. Kljub temu da včasih to ne zaleže, nimamo veliko drugih možnosti. Sprašujem pa se, ali je s strani šolskega ministrstva in njihovega sistema res narejeno vse, kar je potrebno. Nekako dobivam občutek, da so to prepustili šolam in naj vsaka naredi, kot ve in zna. Zato bodo narejeni in izvajani vzgojni načrti pokazatelji sprememb ali pa tudi ne. Vendarle učitelji in vzgojitelji ne bodo mogli delati čudežev, če na svoji strani ne bodo imeli staršev in vse družbe. Zato bi se morali šolsko ministrstvo in ministrstvo za družino bolj uskladiti. V primerih, ko učenci izvajajo vsakodnevno nasilje, vidim kot edino uspešno možnost, da del te odgovornosti začnejo prevzemati starši. Konec koncev smo starši tisti, ki vzgajamo otroke, in če so otroci nasilni, bi moral v prvi vrsti biti to problem staršev. Tako pa se s tem ubadajo vsi drugi, samo starši tistih otrok ne, ki druge pretepajo in ustrahujejo. Kar je zapravljanje časa, saj nihče ne more narediti več kot starši. V vseh letih dela z otroki, ki so sebi in drugim povzročali težave, sem najbolj pogrešala aktivno vlogo staršev pri reševanju problemov. Kot vedno v takšnih primerih pa sem dobivala odgovore, da ti starši ne morejo, ne znajo ali nočejo drugače. Kar je v večini primerih navadna laž ali slab izgovor. Le peščica je takšnih, ki zaradi zdravstvenih, socialnih ali drugih razlogov tega v resnici ne zmorejo. Ko staršem nekdo zagrozi, zažuga s prstom, ukine denarno pomoč ali se uvede kakšen drug ukrep s strani socialne službe, so starši še kako motivirani, da naredijo kaj boljše. Motiv res ni pravi, pa vendarle. Prepogosto pozabljamo, da je dolžnost staršev vzgajati otroke in zanje skrbeti. Če tega ne počneš, je isto, kot bi vozil po nasprotnem voznem pasu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 13. januar 2022 / 10:45

Bodimo drug ob drugem

Pod tem naslovom – v želji medsebojne pomoči in sodelovanja – je Komorni pevski zbor Mysterium pripravil koncertna večera božičnih skladb v župnijskih cerkvah v Adergasu in Stražišču.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. marec 2008 / 07:00

Letošnji teden vseživljenjskega učenja že maja in junija

Bistvena novost letošnjega Tedna vse življenjskega učenja v Sloveniji (TVU) je zgodnejši termin. Iz oktobra se seli v maj in junij. V občini Jesenice, kjer se po številnih odmevnih dogodkih že ne...

Splošno / petek, 21. marec 2008 / 07:00

Odgovori na pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

Splošno / petek, 21. marec 2008 / 07:00

Županov kotiček

Župan Tomaž Tom Mencinger je za četrtek, 27. marca, sklical 16. redno sejo občinskega sveta. Na dnevnem redu je petnajst točk.

Splošno / petek, 21. marec 2008 / 07:00

Mladi parlamentarci o zabavi in prostem času

Zveza društev prijateljev Jesenice, ki povezuje člane v občinah Kranjska Gora, Jesenice in Žirovnica, je letos izvedbo 13. medšolskega otroškega parlamenta zaupala Osnovni šoli 16. decembra Mojst...

Splošno / petek, 21. marec 2008 / 07:00

Okolju prijazno spomladansko čiščenje

Spomladansko čiščenje je namenjeno temeljiti ureditvi in očiščenju stanovanja, kar lahko hitro prerase v kemično vojno z madeži, prahom in drugo umazanijo. Obstaja pa tudi drugačna možnost.