Najslabša bi bila panika

Pred začetkom šolskega leta so predstavili ukrepe za zaščito pred širjenjem pandemske gripe v vzgojno-izobraževalnih zavodih.

Ljubljana – »Pred nami je šolsko leto, ki bo obarvano s pandemijo gripe, kljub temu pa ni razloga, da zaradi tega ne bi imeli prijetnega šolskega okolja,« je ob predstavitvi ukrepov na področju zaščite pred širjenjem pandemske gripe v vzgojno-izobraževalnih zavodih poudarila predstojnica centra za nalezljive bolezni pri inštitutu za varovanje zdravja dr. Alenka Kraigher.

Tudi minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je poudaril, da bi bila najslabša panika. Zato so v torek povabili na izobraževanje v zvezi z novo gripo vse ravnatelje vrtcev ter osnovnih in srednjih šol. »Tako so iz prve roke dobili informacijo, kako naj ravnajo, da bodo učinki morebitne pandemije čim manjši.« Zagotovil je tudi, da so na ministrstvu pripravljeni, če bi v prihodnosti prišlo do bistvenega povečanja števila okužb s pandemskim virusom. Po besedah Alenke Kraigher so namreč otroci in mladostniki pomembni prenašalci pandemske gripe zaradi načina druženja v šoli in zunaj nje, šolski kolektiv pa predstavlja okolje za njeno širjenje. »S preventivnimi ukrepi je možno omejiti širjenje bolezni, povsem preprečiti pa se ga ne da.« Glede na sedanji potek pandemije, ko je bolezen nove gripe blaga oziroma zmerno težka, na inštitutu predlagajo predvsem ukrepe za zmanjšanje okužbe pri sebi oziroma zmanjšanje širjenja okužbe na druge. To lahko zagotovimo zlasti z ustrezno higieno rok, kar pomeni pogosto umivanje z milom in vodo ter brisanje s papirnato brisačo. »Okužbo lahko preprečimo tudi tako, da se čim manj dotikamo oči, nosu in ust,« je pojasnila Alenka Kraigher. Ob pojavu tipičnih bolezenskih znakov pandemske gripe, je dodala, pa moramo omejiti stike z drugimi ljudmi, zdravnika pa pokličemo po telefonu. Oboleli otrok namreč po njenih besedah ne sodi v vrtec ali šolo. »Za zdaj velja, da oboleli ostane doma še sedem dni od začetka bolezni oziroma dlje, če tako narekuje bolezensko stanje in to presodi tudi izbrani zdravnik,« je še dejala Alenka Kraigher.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 23. maj 2015 / 10:57

Ponavljajo sojenje učiteljici Lilijani Skubic

Na kranjskem okrožnem sodišču se je v četrtek začelo ponovljeno sojenje učiteljici Lilijani Skubic, ki je bila na prvi stopnji že oproščena domnevnega surovega ravnanja z učencem.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 19. julij 2018 / 22:28

Obnova Ruardove graščine

V teh dneh poteka zahteven projekt selitve muzejskih zbirk, na pomoč so z dvigalom priskočili celo jeseniški gasilci. Obnovljena graščina naj bi vrata spet odprla leta 2020.

Kranjska Gora / četrtek, 19. julij 2018 / 22:27

Namesto term vendarle obnovljen počitniški dom

Slovenske železnice namenjajo milijon evrov za obnovo Železničarskega doma, nekdanjega počitniškega doma za otroke in mladino v središču Kranjske Gore. Obnova bo po načrtih zaključena do konca leta.

Razvedrilo / četrtek, 19. julij 2018 / 22:26

Gostovali v Franciji

Folklorno društvo Bled in Duo Nota iz Tržiča sta v družbi pevcev s Krasa gostovala v francoskem Amillyju, kjer so uspešno predstavili Slovenijo. Francozi so v čast gostujoči državi pripravili poseben...

Škofja Loka / četrtek, 19. julij 2018 / 20:32

Evropska unija in varovanje okolja

Pod okriljem informacijske točke Evropske unije (EU), ki deluje v okviru Razvojne agencije Sora, so pretekli teden v Škofji Loki pripravili Poletno šolo EU za otroke.

Zanimivosti / četrtek, 19. julij 2018 / 20:30

»Gomazeča« razstava na Bledu

Na Bledu si je do konca avgusta mogoče ogledati razstavo največjih ptičjih pajkov in škorpijonov na svetu, razstavljene so tudi različne vrste črnih vdov in strupenih strig.