Zanesljivejša oskrba z vodo
Gorenjska je bogatejša za zbirni kataster vseh vodovodnih sistemov v regiji. Pri projektu je sodelovala zgolj polovica občin.
Kranj – Razvojna agencija Zgornje Gorenjske je pred časom začela izvajati projekt Zbirni kataster gospodarske javne infrastrukture (GJI) Gorenjske. V prvi fazi so zajeli podatke o 198 kilometrih vodovodov, s čimer so vzpostavili operativni kataster za vzdrževanje vodovodne infrastrukture. Evropski projekt je vreden skoraj 194 tisoč evrov, od tega je devet občin prispevalo dobrih 55 tisoč evrov. »Občine morajo kot skrbniki GJI po zakonu poskrbeti za vpis v zbirni kataster pri Geodetski upravi. Ker gre za regijski projekt, pa smo dodano vrednost našli v boljšem pregledu elementov GJI, ki bo omogočala boljši razvoj občin in regije,« je povedal Stevo Ščavničar, direktor agencije.
Na vprašanje, kaj konkretnega bodo imeli od projekta Gorenjci, Ščavničar odgovarja, da boljše, cenejše in zanesljivejšo oskrbo z vodo: »Prihodnost oskrbe z vodo bo mirnejša, saj bo Gorenjska lažja načrtovala gradnjo (večjih) vodovodnih sistemov.« Z zbirnim katastrom lahko Gorenjska na enem mestu prikaže vse vodovode, pa je pojasnil izvajalec Igor Dimnik iz podjetja Kaliopa: »To nam omogoča, da lahko enostavno pregledamo in presojamo izpade različnih sistemov, ki so med seboj povezani. Sistem bo v veliko pomoč komunalnim podjetjem pri preprečevanju okvar. Tako bi morali urediti tudi druge katastre.«
Kljub velikim besedam pa ima zbirni kataster (zaenkrat le za vodno omrežje) eno, a veliko napako. Pri projektu je sodelovalo zgolj devet občin, zato o zanesljivosti sistema za vso Gorenjsko težko govorimo! Preostala polovica občin se ni vključila, ker imajo infrastrukturo že vpisano pri Geodetski upravi, druge so v procesu vpisa, tretje so dale prioritete drugim zadevam. Tako, na primer, pri Krvavškem vodovodu pri projektu nista sodelovala občina Cerklje (kjer je izvir), voda pa napaja tudi Mestno občino Kranj in Občino Preddvor, ki sta sodelovali. »To pomeni, da bo večje breme na izvajalcu gospodarske službe, saj bo s slabšimi podatki težje upravljal celoten vodovod,« pojasnjuje Ščavničar.
Z drugo fazo projekta (vključile naj bi se vse gorenjske občine) bodo kataster najprej dopolnili s podatki o kanalizaciji, cestami in javno razsvetljavo. Ti podatki pa bodo le osnova do regionalnega geografskega informacijskega sistema (www.iobcina.si/regijagorenjska), ki bo vseboval tudi podatke iz centralnega registra prebivalcev, ministrstva za okolje in prostor, o prometni infrastrukturi, register poslovnih subjektov, z vrisom tematskih poti, … Pri projektu so sodelovale občine Kranj (nosilka projekta), Bled, Bohinj, Gorje, Kranjska Gora, Preddvor, Radovljica, Naklo in Škofja Loka.