Stane Klemenc je pojasnil osnove veslanja.

Naučimo se veslati

Veslanje na mirnih vodah je primerno za vsakogar. Več o tem športu, ki je poleti zelo priljubljena oblika rekreacije, je povedal Stane Klemenc, predsednik Kajak kanu kluba Bohinj.

Ribčev Laz – Ko gledaš nekoga, ki vesla po jezeru, se vse skupaj zdi zelo enostavno. Pa ni, še posebej, če imamo nestabilen čoln. O veslanju, o učenju kajaka na mirnih vodah, smo se pogovarjali s Stanetom Klemencem, predsednikom Kajak kanu kluba Bohinj, ki je bilo ustanovljeno pred tremi leti. Ima več kot sto članov, tistih, ki redno veslajo in tudi tekmujejo, je okrog trideset. V slovenskem pokalu so zelo uspešni predvsem otroci do 14. leta, saj starejših tekmovalcev še nimajo.

V klubu pa organizirajo tudi tečaje kajaka na mirnih vodah za rekreativce, ki trajajo štiri dni po dve uri. Naučimo se torej veslati. Za to potrebujemo čoln za mirne vode in veslo. Cena? »Čoln stane od šeststo evrov naprej, večina okrog osemsto evrov, veslo od sto do tristo evrov. Potem pa je potrebna samo še volja,« pojasni Stane Klemenc. Čolni za mirne vode so hitrejši in lažje vodljivi kot čolni za slalom, so pa bolj nestabilni. Začetnike v Bohinju učijo veslati v čolnih širine 51 centimetrov. »Takšnega vozim tudi sam. Za začetnike je ta širina primerna. Po dveh urah vsak zvozi, v nadaljevanju tečaja pa izpopolnjujemo tehniko. Po enem tečaju se vsak lahko že samostojno vozi po jezeru s čolnom za mirne vode,« še doda. S čolnom se sicer lahko peljemo tudi brez predznanja, se pa lovimo pri smeri in že na daleč se vidi, da je to veslanje brez pravilne tehnike, številni tudi vesla ne držijo pravilno. Klemenc obrazloži pravilno tehniko veslanja in prijem vesla: »Tehnika čolnov za mirne vode je kar zahtevna. Tudi mi smo vsa leta v glavnem veslali na moč, ko smo delali tečaj za učitelje, pa smo se naučili pravilno mirnovodaško tehniko. To je delo z nogami, gibanje, rotacija telesa - veslanje s celim telesom, ne samo z rokami. Vse to ni ravno enostavno pojasniti. Treba se je usesti v čoln in poskusiti. Prvo uro je tako kot bi se prvič usedel v avto. Naučiti se je treba pravilnega sedenja, pravilne drže telesa. Telo je v čolnu vzravnano in rahlo nagnjeno naprej,« pravi, in nadaljuje: »Veslamo pred telesom. Veslo vbodemo v vodo čim bolj spredaj, čim bliže špici čolna in ga potem povlečemo ob čolnu, zaveslaj končamo ob telesu, ne vlečemo ga za hrbet. Kar se tiče vesla, je treba najprej povedati, da mora biti ravno prav veliko. Za 180 centimetrov visokega človeka je to okrog 118, 120 centimetrov. Jaz sem visok 174 centimetrov, uporabljam pa vesla dolžine od 110 do 116 centimetrov. Test za pravilno širino drže vesla pa je: veslo primemo z obema rokama, ga postavimo nad glavo in roke morajo biti v pravem kotu.« Saj se ne sliši pretežko? Vredno je poskusiti, saj je veslanje zelo lep in zdrav šport.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 13. januar 2023 / 07:00

Gorenjski glas, št. 4

Gorenjski glas, 13. januar 2023, št. 4

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Francka in Vencelj Peternel prihajata iz vasi pod Blegošem, kjer sta se spoznala, živita pa v Šenčurju, kamor ju je pripeljalo delo.

Slovenija / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

K rešitvi težave naj pristopi tudi ministrstvo

Ljubljana – Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je v zvezi s porušenim naravnim sistemom v Dvojnem jezeru na ministra za okolje in prostor Karla Erjavca naslovila pobudo, na...

Tržič / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Prehodni pokal spet v Tržiču

Enajste tržiške igre veselja in smeha so privabile šest ekip z Gorenjske in številne gledalce. Zmagali so domačini.

Kranj / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Vodnjak obnavljajo, ga bodo tudi preselili?

Mojster za ohranjanje kulturne dediščine Leopold Šajn obnavlja vodnjak sv. Janeza Nepomuka z žalujočo ženo, ki stoji ob južni fasadi župnijske cerkve in je ena najlepših kiparskih umetnin v Kranju.

Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Večina Kovorjanov bi sprejela kranjske odpadke

Občina Tržič je Klicnemu studiu slepih v Škofji Loki naročila raziskavo mnenja prebivalcev KS Kovor o tem, ali naj se deponija napolni do konca ali prej zapre.