Obnovi se ne smemo odpovedati
Izjava predsednice NSi Ljudmile Novak o smiselnosti nadaljnje obnove bolnišnice Franja je v javnosti v zadnjem času dvignila precej prahu.
Kranj – Izjava predsednice Ljudmile Novak NSi v zvezi z obnovo Partizanske bolnišnice Franja je pred časom dvignila precej prahu. Po njenem mnenju bi bilo namreč treba strokovno oceniti, v kakšnem obsegu bi bilo bolnišnico v prihodnosti še smiselno obnavljati. Na to so se med drugim odzvali tudi pri ministrstvu za kulturo, ki je pozvalo k bolj spoštljivemu odnosu do kulturne dediščine.
Bolnišnico Franja, je poudarila Ljudmila Novak, sicer šteje za dragocen spomenik humanitarne pomoči v času NOB. O smiselnosti obnove pa se je vprašala, da je ne bi bilo treba vedno znova obnavljati in v to vlagati velikih sredstev. Prepričana je, da bi morali denar davkoplačevalcev, še zlasti zdaj, ko vlada socialna revščina, uporabljati bolj racionalno. Ministrstvo za kulturo je njen poziv označilo za neprimeren, nedopusten in nedostojen. Za mnenje o tem pa smo povprašali tudi naključne mimoidoče.
Zdravko Šprajcar, Kranj: »Bolnišnica Franja je edinstvena zadeva. Menim, da njena obnova ni tak strošek, da bi se ji morali odpovedati. Tudi v času krize gredo še večje vsote za kaj bolj nepotrebnega.«
Metka Terzev, Kranj: »Gre za kulturni spomenik, poznan tudi v svetu. Menim, da bi morali obnovo, če so jo začeli, tudi nadaljevati, kriznim časom navkljub. Če se za vse najde denar, se bo tudi za to.«
Robert Primožič, Preddvor: »Rojen sem v Cerknem in sem ponosen na Franjo. Je pomembna za našo nacionalno zavest. Prepričan sem, da obnova ne stane tako veliko in gre bolj za iskanje izgovorov.«
Pavla Pogačar, Kranj: »Bolnišnica Franja ima velik zgodovinski pomen in mora ostati. Prepričana sem, da zaradi tega nihče ne bo prikrajšan in bodo denar za socialno ogrožene že našli drugje.«