V KIK-u še kar stavkajo
Delavci KIK-a so prejeli minimalne plače za junij, ker pa se s sporazumom, ki jim ga je ponudil direktor, ne strinjajo, stavkajo že petnajsti dan.
Kamnik – V kamniškem KIK-u se že tretji teden nadaljuje stavka nezadovoljnih delavcev, ki upravi očitajo nenehno kršenje podpisanega sporazuma. Delavci so pred dnevi sicer dobili junijske plače, a le minimalne, zato razočarani vztrajajo pri svojem.
»V ponedeljek je direktor stavkovnemu odboru posredoval predlog novega sporazuma z bistvenimi vsebinskimi spremembami od veljavnega, seveda v škodo delavcev. Že doslej je bil sporazum večkrat kršen, zato pa ni bilo krivo slabo finančno stanje podjetja, ampak nepripravljenost direktorja urediti pomembna področja pogojev dela, ki pa ne zahtevajo večjih finančnih sredstev. Tudi pri plačah se zatika, saj doslej nobena obljuba ni bila izpolnjena pravočasno in v dogovorjenem obsegu. Naš pogoj za prekinitev stavke je takojšne izplačilo plače za mesec junij vsem delavcem v višini opredeljeni s sklenjenim sporazumom,« je sporočil predsednik stavkovnega odbora Stane Zobavnik. Njegov namestnik Marjan Cipot je v sredo dejal, da so delavci razočarani in nervozni in da si želijo stečaja, kako pa negotovo stanje med zaposlenimi vpliva na že tako slabo stanje podjetja, kakšni bodo nadaljnji ukrepi uprave in kaj lahko pričakujemo od sklicane skupščine konec avgusta, pa smo vprašali direktorja Aleša Erbežnika, ki je pred dnevi prekinil svoj dopust in se vrnil na delo.
»Zaradi stavke vsak dan izgubimo 4000 tisoč evrov, in čeprav so se delavci na neformalnih pogovorih strinjali s predlogom novega sporazuma, ki ga pač prilagajamo trenutnemu stanju, je stavkovni odbor sporazum zavrnil. Delavci so pripravljeni delati, naročila imamo, brez dela bo denarja za plače še manj, a določeni ljudje s Stanetom Zobavnikom na čelu, stanje izkoriščajo in nekateri delavci se zato celo bojijo delati. Na mestu direktorja vztrajam zato, da izpolnim zakonske pogoje in delavci so za junij dobili plače, v sredo smo jim plačali tudi razliko od minimalne plače. Kako bo z izplačilom za julij, bo znano v prihodnjih dneh,« je povedal Aleš Erbežnik in dodal, da bi podjetje, ki je eno redkih v Evropi, ki izdeluje črni smodnik, rešilo že 500.000 evrov. Ali bodo stanje z dokapitalizacijo rešili trije med seboj sprti lastniki ali svež kapital od zunaj, pri čemer se omenja kamniški podjetnik Joc Pečečnik, naj bi bilo znano na skupščini, ki je sklicana 31. avgusta.
Delo je doslej izgubilo deset zaposlenih, v naslednjih mesecih naj bi se jih približno deset še upokojilo, nadaljnja odpuščanja pa niso predvidena.