Po slovensko v Sloveniji
Organizacije Slovencev na Koroškem organizirajo med počitnicami številne aktivnosti za mlade, ki so priložnost za koristno preživljanje prostega časa in tudi za učenje slovenščine.
V nekaterih družinah je slovenščina pogovorni jezik in je dodatno učenje jezika dopolnilo domače in deloma tudi šolske jezikovne vzgoje. Po izkušnjah predstavnikov slovenskih organizacij na Koroškem pa k učenju slovenščine pošilja svoje otroke vedno več ljudi, ki so po narodnostnem poreklu Slovenci, vendar so ga zaradi najrazličnejših vzrokov tajili in skušajo sedaj svojo napako popraviti pri otrocih.
Eden od uspešnejših načinov učenja slovenščine so Jezikovne počitnice, ki jih v Novem mestu organizirata skupaj Krščanska kulturna zveza iz Celovca in osnovna šola Grm iz Novega mesta. Letošnje so bile že 21. Na njih je sodelovalo 38 mladih Korošic in Korošcev, ki so neposredno, v izvirnem slovenskem okolju, veliko bolj doživeto in neposredno doživljali jezik, kot bi ga doma na Koroškem. Osrednja tema letošnjih počitnic sta bila Janez Vajkard Valvasor in njegova knjiga Slava vojvodine Kranjske, ki je izšla pred 320 leti, leta 1689. Udeleženci počitnic so zaradi Valvasorja obiskali grad Bogenšperk in Cerkniško jezero, o katerem je pisal v sloviti Slavi vojvodine Kranjske. Tovarna Krka pa je tudi letos pomagala počitnikarjem pri organizaciji izleta na morje. Jezikovne počitnice niso le jezikovne, ampak so priložnost za druženje koroških otrok in njihovih družin z družinami, pri katerih prebivajo v času počitnic. Georg Gombos, profesor na Univerzi v Celovcu, je za Jezikovne počitnice med drugim zapisal: »Jezikovne počitnice so most med ljudmi, ki so danes še otroci, jutri pa bodo mogli prispevati pomemben delež k sožitju v večkulturni Evropi. Jezikovne počitnice lahko razumemo kot pomemben most do sosednje države Slovenije, kot jezikovno in kulturno krepitev koroških Slovencev, kot bogatitev za otroke neslovenskega porekla. So pospeševanje in utrjevanje slovenščine kot slovanskega jezika.«
Prava poživitev koroških počitnic je tudi Teden mladih umetnikov na Rebrci pri Železni Kapli, ki ga je pred tridesetimi leti prvič organiziral tedanji kaplan in sedanji župnik v Železni Kapli Polde Zunder, ki je v obnovljenem rebrškem gradu uredil Mladinski center. Letošnji teden je bil končan v začetku avgusta. Župnik Zunder je na koncu letošnjega tedna dejal: »Talentiranost in izraznost otrok, ki jo kažejo na Rebrci, je zame nekaj izrednega. Želim, da bi vse te rebrške obraze, lepe in prijazne, spet srečal na naših odrih, v mladinskih skupinah, v cerkvenih skupinah, povsod, kjer sanjajo mladi o dobri prihodnosti, kjer se mladi odločajo za kulturo srca in zmagujeta resnica in pravica.«