Jeseni protest iz obupa
V Sindikatu kmetov Slovenije so zaradi kritičnih razmer v kmetijstvu začeli priprave na jesenski "protest iz obupa", v kratkem pa bo začela delovati tudi skupina za izhod iz krize.
Ljubljana – V kmetijstvu se je gospodarska in finančna kriza začela veliko prej kot v drugih dejavnostih, že ob koncu leta 2007, opozarjajo v sindikatu kmetov in poudarjajo, da so se razmere letos še občutno poslabšale. Odkupne cene kmetijskih pridelkov so približno na ravni cen izpred dveh let ali so se v tem obdobju celo znižale, vhodni stroški, predvsem cene mineralnih gnojil in močnih krmil, pa se vse od jeseni leta 2007 naprej zvišujejo. »Krizo je poglobila še letošnja žetev pšenice, ki je po oceni kmetov, kmetijskih organizacij in strokovnjakov po količini in kakovosti ena najslabših doslej. Kakovostne pšenice je zelo malo, slabe pa veliko. Številni pridelovalci so pri pridelavi tone pšenice imeli približno sto evrov izpada dohodka. Pšenica je zaradi tritedenskega deževja v času žetve padla v kakovostni razred C, ki ga odkupovalci in mlinarji enačijo s krmno pšenico. Zaradi tehnološke zrelosti pšeničnega zrnja se je pojavilo kaljenje v klasu, pšenico je napadla tudi glivična bolezen furazijoza,« je povedal tajnik sindikata kmetov Jernej Redek. V sindikatu ocenjujejo, da je škoda zaradi moče večja od šest milijonov evrov, zato bodo skupaj s kmetijsko gozdarsko zbornico in zadružno zvezo zahtevali od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da vladi predloži akt, v katerem bo močo v skladu s predpisi Evropske unije opredelilo kot naravno nesrečo. Od vlade pričakujejo, da bo takšen predlog podprla in s finančnimi podporami pomagala kmetom pri jesenski setvi.
»Če se bo kriza nadaljevala in ne bo rešitev, bomo jeseni pripravili protest – protest iz obupa. Priprave smo že začeli, za zdaj pa še ni znano, ali bo protest na enem mestu ali na več lokacijah, ali bo le s transparenti ali tudi s traktorji,« je napovedal predsednik sindikata Roman Žveglič in izrazil upanje, da se bodo še pred kmetijskim sejmom v Gornji Radgoni sestali s predstavniki vlade in se dogovorili o pomoči kmetom in o rešitvi še nekaterih drugih problemov, med drugim o vključitvi kmetov v jamstveno shemo za prebivalstvo. V kratkem bo začela delovati tudi skupina za izhod iz krize, v katero bodo povabili še predstavnike drugih kmetijskih nevladnih organizacij in kmetijske strokovnjake, predvsem agrarne ekonomiste. Skupina naj bi pripravila ukrepe za izhod iz krize, izboljšala pogajalsko moč do vlade in se zavzela za ohranitev mlečnih kvot tudi po letu 2013.