Prvič nakladali seno po starem
V Žirovskem Vrhu so s sobotno prireditvijo Lepo je res na deželi prikazali, kako so nekoč rojevali otroke, še več obiskovalcev pa je privabil nedeljski Praznik žetve s prikazom nakladanja sena po starem.
Žirovski vrh - Prizadevni člani Turističnega društva Žirovski Vrh so v nedeljo obiskovalcem dvanajstega Praznika žetve na Javorču znova prikazali opravila, ki so nekoč spremljala največji kmečki praznik – žetev. Žanjice so na njivi najprej požele oves, iz prvih snopkov so naredile hišico za otroka, žito so tudi mlatili ter očistili na rejti in v pajklu, na letošnji prireditvi pa so prvič prikazali, kako so včasih na voz nakladali seno. »To opravilo je sprva videti precej preprosto, a seno znajo pravilno naložiti na voz le izkušeni, saj bi se sicer hitro lahko zgodilo, da bi se na luknjasti poti raztresel. Če smo ga nakladali v strmem bregu, je bilo včasih treba zakopati kolesa, da se ne bi prevrnil,« je spomine obujal Janez Šubic, ki je na vozu pridno zlagal in teptal seno. Prikaz je z zanimivim dolenjskim običajem spravljanja sena popestril Tone Logar, ki je čez kup sena naredil preval in ga nato kot jež na hrbtu odnesel do voza.
Obiskovalci so se lahko nasmejali tudi skeču Fina gospa, ki je parodija istoimenske angleške televizijske serije. V igri avtorice Lucije Kavčič, članice turističnega društva, so prikazali, kako se je fina gospa znašla v hribovitem Žirovskem Vrhu, se soočila z ovinki, koprivami ... Prireditev so obogatili Mladi godci in mala Pihalna godba Alpina Žiri, druženje pa se je nadaljevalo ob zvokih Kvinteta Dori.
Na Javorču je bilo živahno že v soboto zvečer na osmi prireditvi Lepo je res na deželi. Člani turističnega društva so znova pripravili igro, ki je letos prikazovala, kako so včasih na kmetih rojevali otroke. Napisala jo je Tončka Oblak, ki se je pri tem opirala na pripovedi domačinov in na knjigo Folklorne in ljudske pripovedi Žirovskega Vrha avtorice Lucije Kavčič. Slednja je pojasnila, da so za nosečnico včasih rekli, da je drugače prštimana oz. da se je preveč najedla frišne detelje, pred porodom pa, da ji bo kmalu obroče dol pometalo, tako kot sodu, ko se osuši. Rojevale so doma v zakonski postelji ali v kamri, pogosto pa so se 'ta mlade' morale soočiti s taščami, ki niso bile kaj prida dobrosrčne do njih. V hladnem večeru so obiskovalce pogreli Javorski pevci in člani ansambla Roka Žlindre.
»Namen obeh prireditev je ohranjanje starih šeg. Veseli smo, da vsako leto na Javorč privabita več obiskovalcev,« je dodala Lucija Kavčič.