Žirovci povedali, da hočejo dom
Na sobotnem protestnem shodu za dom v Žireh se je zbrala sedmina vseh Žirovcev. Imeli so le eno zahtevo: dom za starejše naj se začne graditi!
Žiri – Gradnja doma je bilo po mnenju večine zgolj vprašanje tožb in pritožb bližnjih sosedov, župan Bojan Starman pa krivi tudi nagajanje državne uprave: »V Žireh si že 15 let prizadevamo za gradnjo doma, lani smo pridobili koncesijo in investitorja. Novembra je podjetje Deos vložilo dokumente za izdajo gradbenega dovoljenja, od takrat pa se zapleta.« Investicija v dom za 150 starostnikov je vredna 12 milijonov evrov, kot kaže pa bo vsem skupaj zmanjkalo časa, saj bi moral biti dom odprt 1. decembra letos.
Takrat naj bi bil dom odprt, glede podaljšanja koncesije pa na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve pravijo, da bi jo lahko podaljšali za 90 dni: »Do danes nas ni nihče zaprosil za podaljšanje roka.«
»Upravna enota Škofja Loka je v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja postavljala nerazumljive zahteve po dopolnitvi dokumentacije in na tak način zavlačevala postopek,« je bil ob shodu kritičen Starman. Trenutno pridobivanje dovoljenja zastaja zaradi tožbe na Upravnem sodišču, saj želi skupina sosedov pridobiti status stranke v postopku. Tudi po rešitvi tega spora v Žireh pričakujejo nove pritožbe in tožbe po izdaji gradbenega dovoljenja. Če dovoljenja septembra v Žireh ne bo, se do predvidenega roka odprtja dom ne bo začel niti graditi! To pa je v soboto natančneje v Mršak, kjer naj bi dom stal, pritegnilo približno sedemsto Žirovk in Žirovcev.
Nepolitični protestni shod za dom so organizirala številna žirovska društva, tista, katerih člani dom potrebujejo danes (društvo upokojencev, društvo invalidov) kot tudi člani študentskega društva, ki bodo dom potrebovali v prihodnosti in tudi zaradi novih delovnih mest, priključili so se tudi krajevni Rdeči križ in žirovski borci. Zagotovo so bili med množico v Mršaku tudi sorodniki štiridesetih starejših Žirovcev, ki so danes razkropljeni od Portoroža do Lendave po slovenskih domovih za starejše. »Vsakdo želi tudi na starost bivati v domačem okolju, med domačimi ljudmi in gledati svoj domači kraj,« je povedal Tone Klemenčič, predsednik društva upokojencev in nadaljeval: »Pripombe sosedov so bile zavrnjene, zato si ne moremo predstavljati, o čem razmišljajo. Naj tožbe in pritožbe potegnejo nazaj, da bomo lahko tudi mi njihovi sosedi.« Slišali pa smo tudi: »Kje boste, sosedi, našli svoje mesto v domu?« in »Ali bo sedaj pomembno, da nekdo ne bo več videl sončnega zahoda?« ter tudi »Moderno je biti proti; mi smo proti, ker se ne gradi!«.
Občina Žiri vsem sosedom zagotavlja, da se poplavna varnost njihovih objektov (to je njihov glavni očitek) ne bo zmanjšala. Občinski svetniki so na četrtkovi seji celo sklenili, da s pogodbo sosedom za odstop od tožbe ponujajo popolno poplačilo škode ob morebitni škodi zaradi poplav. V petek je to možnost podprla zgolj ena od treh strank v postopku (iz iste hiše), zato tožba na sodišču ne bo umaknjena. »Takšne izkušnje do sedaj nismo poznali, čeprav so drugod sosedje še bližje,« pravi Bojan Kranjc, direktor podjetja Deos, ki naj bi dom zgradil. Podjetje je izdalo tudi bančno garancijo, da bo dom letos odprt, poleg tega bi lahko izgubilo vloženih milijon evrov za zemljišča in pripravo dokumentov.
Bližnji sosedi novega doma po drugi strani za zaščito svojih interesov uporabljajo zgolj pravna sredstva. Številnim njihove pritožbe in tožbe pomenijo zgolj oviranje postopka, v pisni izjavi pa so nam sosedi zapisali: »Pet lastnikov zemljišč, katerih nepremičnine se nahajajo v neposredni bližini načrtovanega doma, želimo aktivno sodelovati pri varstvu svojih nepremičnin.« Bojijo se, da bodo po gradnji doma padavinske, hudourniške in podtalne vode zalile njihove domove ter da bi bil dom glede na obstoječe prostorsko-ureditvene pogoje previsok (za dve nadstropji).
»Ti pomisleki jasno kažejo, da ne nasprotujemo gradnji objekta na izbrani lokaciji, povsem legalno in življenjsko pa je, da podamo svoje pripombe,« so še zapisali. Tudi na shodu je bilo nekaj protestnikov, ki za dom so, menijo pa, da je v Žireh veliko boljših lokacij za dom. Na četrtkovi seji je svetnik Viktor Žakelj omenil veliko boljših možnosti za reševanje problema, kot je protest in morebitni kasnejši linč sosedov, saj bi bil to lahko protest proti pravni državi. Sosedi so bili v soboto velikokrat omenjeni kot edini krivci za morebiten neuspeh, slišali smo lahko tudi pozive k njihovi izselitvi in k odstopu od tožb, če želijo še naprej bivati med Žirovkami in Žirovci.