Na obisk vplivata kriza in vreme
Letos na obisk Bleda in Bohinja vpliva vrsto dejavnikov, zato je gostov manj tudi za petino.
Bled, Bohinj – »Letos beležimo od deset do 15 odstotkov manj gostov kot lani,« pravi Eva Štravs Podlogar, direktorica Turizma Bled in o razlogih za upad v prvih šestih mesecih našteje: »Vse se pozna, od gospodarske krize, nove gripe do slabega vremena.« Podobno je tudi v Bohinju. Klemen Langus, direktor Lokalne turistične organizacije, pravi: »Natančno oceno je težko podati, na splošno pa je gostov manj za 15 do 20 odstotkov, kar je katastrofa. Zelo se pozna tudi dnevni upad potrošnje, saj je na Voglu za 40 odstotkov in pri slapu Savica za tretjino manj gostov.« Ocenjuje, da na slabši obisk dnevnih obiskovalcev najbolj vpliva deževno vreme in tudi spremenljiva ponudba bohinjskih restavracij in hotelov.
Po drugi strani so nekateri ponudniki bolj optimistični, Langus meni, da zato, ker imajo izdelan profil kvalitetne ponudbe, katere glas se tudi širi po svetu: »Naša edina rešitev je kvalitetno delo, saj ni pomemben le lep objekt in narava, ampak tudi ponudba in prijazni ljudje.« V prvih petih mesecih je bilo v Bohinju za 17 odstotkov manj nočitev kot v istem obdobju lani, kar direktor LTO Bohinj ocenjuje za katastrofo. »Danes se turisti zares odločajo v zadnjem trenutku, zato upamo na lepše vreme prihodnji teden in večji obisk Slovencev,« dodaja.
Pozitivni trend obiska domačih gostov pa se že čuti na Bledu, več je tudi Italijanov, Japoncev in Hrvatov. »Zato pa je bistveno manj Nemcev in Angležev,« pravi Eva Štravs Podlogar in dodaja, da bodo slovenski gostje težko rešili sezono, ker 90 odstotkov nočitev pripada tujim gostom. Tudi zato so se odločili za pospešene promocijske aktivnosti. »S predstavništvom STO v Münchnu gremo v pospeševanje prodaje konkretnih paketov z delitvijo prek dvesto tisoč letakov v eni močnejših trgovskih verig na Bavarskem, v Londonu pa smo opremili 150 taksijev s sliko Bleda, Slovenije in Adriino letalsko povezavo London–Ljubljana. Učinke pričakujemo avgusta,« pravi direktorica. Zaveda se, da so takšne akcije trenutno le gašenja požara, hkrati pa tudi odlična naložba za prihodnost.
Napovedi letošnje sezone za oba gorenjska turistična bisera sicer nista rožnati, a si z lepšim vremenom in dodatnimi aktivnostmi kljub vsemu turistični delavci obetajo zasuk v pozitivno smer. Na dopust prihajajo tudi povsem novi gosti, zato jih želijo kljub krizi dodatno prepričati o lastni kvaliteti in prepričljivosti destinacije. »Imidž destinacije je zelo težko popraviti, saj se na račun dvomljive kvalitete le še kvari,« pravi Klemen Langus in prst uperi v bohinjske hotele: »Naši hoteli se ubadajo s problemom lastništva, najemniki pa nimajo na voljo čarobne palice, da bi iz teh hotelov lahko izvlekli več.« Prepričan je, da bo Bohinj brez dobrih partnerskih odnosov in kvalitetne ponudbe tudi dolgoročno izgubljal, potencialno pa je turizem za te kraje velika zlata jama.
V obeh središčih pa v poletnih mesecih ne skoparijo z dodatno ponudbo, festivali, delavnicami, prireditvami. Na Bledu se v teh dneh odvija Festival Bled, konec meseca bodo Blejski dnevi, prihaja Okarina. »Seveda pa računamo na sonce, tako za kopanje v Grajskem kopališču kot poletno sankanje na Straži in vse naše prireditve,« pravi Eva Štravs Podlogar. Tudi v Bohinju je vsak dan nekaj novega, ta konec tedna otroški festival pod Skalco, ogromno je ponudnikov športnih aktivnosti, vsak teden tudi nastopi vrhunskih glasbenih izvajalcev ter številne tradicionalne prireditve – Vasovanje, Kresovanje, Kravji bal … Sogovornika se strinjata, da cen v obeh središčih ne smejo spuščati, ampak kvalitetni ponudbi le dodajati nove aktivnosti. Kdaj se bodo poznali učinki, pa ne ve še nihče.