Preudarno in razpršeno vlaganje
V času, ko se srečujemo z negotovostjo, še toliko bolj velja, da svoje premoženje razpršimo, je bil eden od nasvetov spletnega seminarja, ki so ga pripravili v Združenju družb za upravljanje investicijskih skladov.
Povprečni vlagatelj mora znati razpršiti premoženje in s tem tudi zmanjšati tveganje.
Ljubljana – Ob mesecu varčevanja, ki smo ga zaznamovali skozi celoten oktober, je potekalo več dogodkov, med drugim tudi spletni seminar z naslovom Kako makroekonomija oblikuje naše življenje, ki so ga pripravili pri Združenju družb za upravljanje investicijskih skladov. Moderator Andrej Petek, sicer član uprave družbe Triglav Skladi, se je pogovarjal z glavnim ekonomistom in analitikom na Gospodarski zbornici Slovenije Bojanom Ivancem.
Na vprašanje, ali bi morali tudi »navadni državljani« spremljati podatke o makroekonomiji, Ivanc odgovarja: »Razumem posameznika, da nima časa za poglobljenost, naj pa vseeno pogleda poročila Urada z makroekonomske analize in razvoj, Banke Slovenije ali GZS.« Če sledi zgolj medijskim objavam, pa naj ima v mislih, da se negativne zgodbe bolje prodajajo, je še dodal Ivanc, ki je zaradi tega skeptičen do tega, da bi svoje finančne odločitve sprejemali na podlagi posameznih objav, ki se včasih pojavljajo v medijih.
Kot dodaja, se v zadnjem obdobju srečujemo z različnimi izzivi in krizami, od pandemije do vojne v Ukrajini in zdaj zaostrenih razmer na Bližnjem vzhodu, zato je prihodnje razmere težko napovedati. Povprečni vlagatelj mora zato znati razpršiti premoženje in s tem tudi zmanjšati tveganje. Pri vlaganju zato Ivanc predlaga strategijo »avtopilota« in tudi sam prisega na pasivno upravljanje premoženja. »Nisem nekdo, ki bi zelo močno verjel v posamezen sektor ali regijo in zato gojil domnevo, da bi na ta način dosegel boljše rezultate kot na razpršenih svetovnih kapitalskih trgih,« pravi.