Sonček praznuje (4)
V društvu Sonček, Gorenjskem društvu za cerebralno paralizo, si prizadevajo opolnomočiti starše, dati podporo mladim družinam in jih peljati v smer, da otroku s posebnimi potrebami dajo toliko prostora, da se razvija v čim bolj samostojno osebo.
Cilji društva
»Cilji društva so vključevanje (integracija/inkluzija) vseh starostnih skupin in njihovo uvajanje v samostojno življenje, odpravljanje diskriminacije do tistih, ki so drugačni, zagotavljanje enakih možnosti ljudem s posebnimi potrebami na vseh področjih življenja, izobraževanje članov in prostovoljcev, delovati in prizadevati si za populariziranje temeljnega cilja društva in tako ustvarjati ugodne pogoje za delovanje strokovnih služb na tem področju, seznanjati najširšo javnost s specifično problematiko otrok in odraslih s posebnimi potrebami ter ob tem izoblikovati ustrezen odnos do takih otrok in odraslih, pa tudi do družin, iz katerih izhajajo, prizadevati se za učinkovito in kvalitetno organizirano tovrstno zdravstveno in drugo strokovno pomoč, preučevati stanje organiziranosti in materialnih pogojev za nudenje tovrstne pomoči ter priporočati pristojnim organom ustrezne ukrepe oziroma tudi ukrepati v okvirih možnosti in pristojnosti, neposredno pomagati osebam s posebnimi potrebami pri njihovem šolanju in zaposlitvi, organizirati kolonije in varstvo za osebe s posebnimi potrebami ter izvajati posebne socialne programe za pomoč ter v podporo neodvisnega življenja ter rehabilitacije invalidov v skladu z letnim načrtom,« je pojasnila predsednica društva Mojca Velkavrh Žižek.
Številne dejavnosti
Starši imajo v okviru društva možnost usposobiti se za osnovno nego in terapijo oseb s posebnimi potrebami, pomaga jim pri oblikovanju ustreznega odnosa do oseb s posebnimi potrebami, pri usklajevanju obveznosti, sodelovanju z ustreznimi občinskimi, državnimi in drugimi organi in organizacijami, katerih delokrog direktno ali indirektno zadeva vprašanje varstva oseb s posebnimi potrebami, prav tako tudi z domačimi in tujimi strokovnimi institucijami, katerih cilji in naloge so enake ali sorodne. Skrbijo za dvig strokovne ravni svojih članov, omogočajo, da si člani društva izmenjujejo svoje delovne in strokovne izkušnje, organizirajo in vodijo različne akcije, katerih namen je uresničitev cilja društva, in občasno za potrebe članov društva izdajajo literaturo, katere namen je informativne, vzgojne ali strokovno-znanstvene narave.
Mojca Velkavrh Žižek še posebno poudarja organizacijo kolonij in šol za starše, na katerih so številni sedanji strokovnjaki s področja dela z otroki s posebnimi potrebami pridobili dragocene izkušnje. »Pred kratkim smo zaključili dve šoli za starše in v vsaki je bilo dvanajst družin. Otroci, zaradi katerih so prišli, so bili stari manj kot eno leto. To pomeni, da so te družine še povsem na začetku življenja z otrokom s težavami v razvoju. Ko starši otroke vozijo na različne terapije, se seveda sprašujejo, kako bo. Dobro je, da odgovore dobijo v čim bolj zgodnjem obdobju in da se med seboj družijo, spoznajo. Tudi v šoli za starše, v katero je bila vključena naša družina, je bilo tako. Prijatelji, s katerimi smo se spoznali pred tridesetimi leti, se družimo še danes,« je pojasnila Mojca Velkavrh Žižek. V okviru šol za starše je na razpolago celotna ekipa strokovnjakov, ki z otroki cel teden izvajajo terapije, za starše pa so organizirana različna predevanja.
V društvu imajo načrte tudi za prihodnost. Predvsem si želijo, da bi lahko stalne dejavnosti ponudili tudi odraslim članom, da bi bilo bolje poskrbljeno za starajoče se člane. »Tudi življenjska doba naših članov se daljša. Morajo ostati aktivni kognitivno in gibalno,« pravi. Hvaležni so Mestni občini Kranj za sofinanciranje programov.
(Se nadaljuje)