Vodilni škofjeloške zadruge: (od leve) Cecilija Lukančič Valič, Mira Hof, Franc Kalan, Jernej Nastran in Anica Frelih

Sto deset let loške zadruge

V soboto, 11. julija, bo minilo 110 let od ustanovitve prve predhodnice sedanje Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka.

Ker sedanji direktorici Anici Frelih julija prihodnje leto poteče mandat, so v zadrugi že začeli postopek za imenovanje novega direktorja. Na razpis se je prijavilo devet kandidatov, upravni odbor pa se še ni odločil. V zadrugi doslej še niso končali denacionalizacije, postopki so še »odprti« za del stanovanjske stavbe v Poljanah, za tri stanovanja v Škofji Loki ter za dvoje stavbnih zemljišč, dva objekta in stanovanje v Železnikih.

Škofja Loka - »Obsežnejšega praznovanja zaradi recesije ne bo, zadružnikom pa bomo ob jubileju omogočili brezplačen ogled kmetijsko živilskega sejma v Gornji Radgoni,« je dejala direktorica zadruge Anica Frelih in poudarila, da v zadrugi tudi občutijo posledice sedanje krize. Odkupne cene mleka, živine in lesa so se znižale, poslabšala se je plačilna disciplina, zmanjšala se je prodaja gradbenega materiala … Novih naložb letos ne načrtujejo, v Klavnici Škofja Loka, ki je v večinski lasti zadruge, pa nadaljujejo priprave na selitev klavnice iz mesta na Trato. Rok za preselitev je leto 2018, vendar bi to radi storili že do leta 2013, ko se konča program razvoja podeželja. Trenutno pripravljajo načrte, na razpisu za državni in evropski denar nameravajo sodelovati v letu 2010. V klavnici so se v zadnjih petih mesecih odkupne cene živine znižale za približno deset odstotkov, direktor Mitja Vodnjov ocenjuje, da se verjetno vsaj do oktobra še ne bodo zvišale. Razlog za padec cen je ob enaki ponudbi živine manjša poraba mesa in mesnih izdelkov. Cene kož so v zadnjega pol leta padle kar za 90 odstotkov.

Velike naložbe v trgovino

Škofjeloška zadruga je lani poslovala pozitivno, ustvarila 23 milijonov evrov prometa, od tega približno dve tretjini s trgovino. Kot je povedala vodja komerciale Mira Hof, so v zadnjih desetih letih za naložbe v trgovski del namenili več kot 3,5 milijona evrov. V tem obdobju so zgradili novo trgovino s kmetijskim in gradbenim materialom na Trati in za skladiščenje kupili še dodatnih 3500 kvadratnih metrov zemljišča, prenovili živilsko trgovino na Češnjici in lani v Poljanah odprli še trgovski center s ponudbo kmetijskega in gradbenega materiala ter mešanega blaga. S temi investicijami so okrepili predvsem prodajo gradbenega materiala, blaga za vrtičkarje in za široko porabo, v ponudbi živil pa dajejo poudarek izdelkom z lokalnega območja.

Premalo ekološkega mleka

V zadrugi so lani odkupili enajst milijonov litrov mleka, od tega so ga poldrugi milijon litrov predelali v lastni mlekarni, preostalega so prek Mlekopa prodali Ljubljanskim mlekarnam. Kot je povedala vodja mlekarne Cecilija Lukančič Valič, so se tudi kot majhna mlekarna lahko prilagodili zahtevam Evropske unije in tržnim razmeram. S posodobitvijo prostorov in opreme so pridobili ovalni žig, ki jim omogoča trženje po vsem trgu Evropske unije. Lani so zgradili skladišče in čistilno napravo, iz katere odpadne vode lahko spuščajo na mestno čistilno napravo, z denarjem evropskega sklada pa so sofinancirali sodoben parni kotel in avtomatizacijo pranja v mlekarni. Že uveljavljeni ponudbi izdelkov so dodali nove okuse topljenih sirov za mazanje in rezanje ter sadne skute, izdelovati so začeli tudi zelo iskano albuminsko skuto, to je sladko skuto iz sirotke. Predlani so pridobili certifikat za ekološko predelavo mleka, letos so kupcem poleg ekološkega pasteriziranega mleka ponudili še ekološko skuto in ekološki sir. Povpraševanje po ekoloških pridelkih je večje od ponudbe, vendar za to nimajo dovolj mleka. Že zdaj so odvisni tudi od dobaviteljev z območja drugih zadrug.

Zvišali odkupne cene lesa

Škofjeloška zadruga je tudi med pomembnejšimi trgovci z lesom, v zadnjih desetih letih ga je letno odkupila od 22 do 36 tisoč kubičnih metrov. Kot je povedal vodja odkupa Jernej Nastran, vse več lesa prodajo v tujino, predvsem v Avstrijo, pri iglavcih je ta delež trenutno približno 40-odstoten. Z denacionalizacijskimi postopki so pridobili 25 hektarjev gozdov v katastrskih občinah Studeno in Dražgoše, uredili so tudi skladišče lesa na Bukovici. Odkupne cene lesa so se zaradi krize zmanjšale od 10 do 15 odstotkov, plačilni roki so se podaljšali. Pred dnevi so odkupne pogoje nekoliko izboljšali: cene iglavcev so zvišali od tri do pet odstotkov in plačilni rok skrajšali s 45 na 30 dni.

Ko smo predsednika zadruge Franca Kalana vprašali, ali se kmetu splača biti član zadruge, je dejal: »Manjši kmetje večinoma prodajajo preko zadruge, večji iščejo tudi druge prodajne poti, pri tem pa je pomembno, da je v zadrugi zanesljivo plačilo za prodane pridelke.« Direktorica Anica Frelih je ob tem dodala, da zadruga daje svojim članom (vseh je 579) poroštva pri najemanju posojil za financiranje pridelave, jim prej plača odkupljeni les kot drugim, ob veliki ponudbi živine pa daje pri odkupu prednost zadružnikom. Ustvarjenega dobička doslej še nikoli ni delila med zadružnike, ampak ga je vedno namenjala za razvoj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 21. maj 2016 / 12:50

Prvo kovaško srečanje

Ob Planšarskem jezeru danes gostijo prvo Srečanje kovačev Slovenije. Svoje rokodelsko znanje bo predstavilo osemnajst kovačev, organizator napoveduje bogat spremljevalni program.

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 23. januar 2020 / 23:14

Dobrodelna razsežnost plavalnega Dr. Figa

V soboto je v kranjskem pokritem olimpijskem bazenu v organizaciji Plavalnega kluba (PK) Triglav Kranj potekalo 22. mednarodno plavalno tekmovanje Boštjanov Dr. Fig 2020.

Zanimivosti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Košček dobe, ki jo je doživel Štukelj

Na muzejskem večeru v Pollakovem salonu Tržiškega muzeja so avtorji Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest predstavili knjigo Gospod Leon Štukelj in Tovariši.

Razvedrilo / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Ljubitelji harmonike

V nedeljo je kulturni dom v Poljanah nad Škofjo Loko gostil nastope diatoničnih harmonikarjev različnih generacij na predizboru za letošnje državno tekmovanje. Meh je raztegovalo devet tekmovalcev – i...

Nasveti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:06

Najboljši je doma pečen kruh

Kaj je lepšega kot dom, ki diši po sveže pečenem kruhu. Nekaterim se zdi, da je njegova priprava in peka zelo dolgotrajna in zapletena. Vendar temu ni tako, saj lahko iz osnovnih sestavin hitro pri...

Kultura / četrtek, 23. januar 2020 / 23:02

Zgodovina skozi strip

Znanstvenik, ki izdaja vrhunske stripe, je svojega gosta v ciklu pogovorov #Zobotrebec! v Mestni knjižnici Kranj napovedal Zoran Smiljanić. Pogovarjal se je s prof. dr. Otom Lutharjem, zgodovinarjem,...