Vinjete nepravične tudi za nas
Ukinitev polletnih vinjet je udarila po žepih predvsem voznike, ki te dni kupujejo nov avtomobil. Ta vladni ukrep torej ne spodbuja nakupov avtomobilov.
Kranj – Nove cene vinjet oziroma cestnin za osebna in tovorna vozila, ki na slovenskih avtocestah veljajo od 1. julija, razburjajo ne samo avtoprevoznike, ki grozijo z neplačevanjem cestnin, temveč tudi tiste voznike, ki te dni kupujejo nov avtomobil. Ker so polletne vinjete ukinili, morajo za vožnjo po avtocestah do konca letošnjega leta kupiti letno vinjeto po 95 evrov. Te pa ne bodo mogli uporabljati naslednjih dvanajst mesecev, temveč samo do 31. januarja 2010, dokler veljajo letošnje vinjete.
Nakup letne vinjete, pa čeprav velja samo še sedem mesecev, je ekonomično še vedno bolj opravičljiv kot pa nakup mesečnih vinjet za naslednjih pet mesecev (s 1. decembrom namreč začno veljati že letne vinjete za leto 2010), saj bi bilo potrebno zanje odšteti kar 150 evrov. Za dodatno razburjenje pa je ministrstvo za promet poskrbelo z odločitvijo, da se polletne vinjete 09/6, ki so luknjane na 1. julij 2009 ali kasnejši datum veljavnosti, uporabljajo samo kot mesečne vinjete. Tisti, ki so pohiteli in polletne vinjete kupili pred njihovo umaknitvijo s prodajnih polic, prodajalca pa nagovorili, da jim jo je preluknjal na 1. julij, se morajo torej obrisati pod nosom. Če bi dali vinjeto preluknjati na 30. junij, bi se za 35 evrov vozili še pol leta, tako pa samo mesec dni.
Medtem ko navadni smrtniki nimamo nobene moči in možnosti, da bi spremenili neljubo odločitev oblasti, pa to ne velja za avtoprevoznike, ki so prejšnji teden zagrozili, da bodo 1. avgusta prenehali plačevati cestnino in se začeli voziti po cestninskih stezah za osebna vozila, če ministrstvo za promet ne bo do 31. julija omogočilo izvajanja elektronskega cestninjenja v prostem prometnem toku, kakor se je ministrstvo lani dogovorilo z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije. Če jih bodo pri tem ustavili policisti ali predstavniki Darsa, se bodo prevozniki na cestninskih postajah popolnoma ustavili in tako ustavili celoten promet, je opozoril predsednik sekcije za promet pri OZS Andrej Klobasa. Avtoprevozniki vztrajajo, da bi morala država do uvedbe elektronskega cestninjenja v prostem prometnem toku zanje odpreti tudi lokalne ceste.
Ker se je s 1. julijem za 40 odstotkov podvišala tudi cestnina za tovorna vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3,5 tone, avtoprevozniki opozarjajo, da ta ukrep ne bo prispeval k blažitvi krize v cestnem transportu. »Slovenska javnost in vlada se morata zavedati, da je slovensko avtoprevozništvo v krizi in da je tako v krizi okoli 260.000 ljudi, ki delajo v tej panogi ali so z njo povezani,« je dodal član upravnega odbora sekcije Aleksander Bizjak.