Ko petletnik še lula v posteljo
Skoraj devet odstotkov slovenskih petletnikov še moči posteljo. Vam, staršem naj ne bo nerodno in o težavi povejte zdravniku. V Splošni bolnišnici Jesenice imajo Šolo lulanja.
Otrok ima plenico čez dan suho več ur in to je prvi znak, da ga starši lahko začnejo spodbujati, naj gre na kahlico. Nekateri otroci so tega sposobni pri dveh letih, v starosti treh let je čez dan suhih že 98 odstotkov otrok. Nič ni narobe, če je to kakšno leto kasneje, otroku je treba dati čas in biti pri tem potrpežljiv. »Ko se otrok odvaja od plenic, ga je treba pogosto spraševati, ali ga tišči lulat. Starši otroka lahko tudi pozitivno nagrajujejo, nikakor pa ga zato, ker se je pomočil v hlačke, ne kaznujejo,« pravi dr. Tina Ahačič, specialistka pediatrije v Splošni bolnišnici Jesenice.
Po dopolnjenem petem letu starosti naj bi otrok nadzorovano praznil mehur in naj bi bil suh tudi ponoči, vendar 8,7 odstotka slovenskih petletnikov še moči posteljo, fantje pogosteje kot deklice. O motnji (primarni nočni enurezi) govorimo, če gre za uhajanje seča med spanjem pri otroku, ki je starejši od pet let, ki nima obolenja centralnega živčevja in še ni bil suh več kot šest mesecev skupaj. »O tem ne smemo molčati in se moramo pogovoriti z otrokovim zdravnikom. Če tega ne storimo, to otroka vodi v vse hujše stiske, odklanjanje dodatnih šolskih dejavnosti, kot je šola v naravi, izguba samozavesti … Včasih so motnjo povezovali s psihično obremenitvijo otroka, kot je ljubosumnost ob rojstvu sorojenca, danes vemo, da je psihična stiska otroka prej posledica močenja postelje kot obratno,« opozarja Ahačičeva.
Čeprav motnja večinoma prej ali slej spontano mine, tudi brez zdravljenja, je prav, da motnjo po otrokovem petem letu prepoznamo, k njej pravilno pristopimo in jo zelo preprosto uspešno zdravimo, poudarja sogovornica: »Po pregledu v ambulanti otroku svetujemo, kako naj uživa tekočine, in mu damo dnevnik lulanja, ki je prilagojen njegovi starosti; vanj lepi nalepke, kdaj je suh, kdaj moker, zabeleži vnos tekočin … Skratka, gre za pozitivno motivacijo. Za trdovratne primere imamo v naši bolnišnici tudi Šolo lulanja. Otroci so pri nas pet dni, za začetek jih naučimo, kako naj pravilno pijejo. Večino tekočine morajo popiti dopoldne do zgodnjega popoldneva, potem pa vse manj. Za lulanje si mora vedno vzeti dovolj časa. Otrok je pri petih letih dovolj star, da sam upošteva napotke. Na to temo jim je na voljo tudi knjiga Nejc in njegov nagajivi mehurček avtorice dr. Anamarije Meglič, specialistke pediatrije, in ilustratorke Marjance Lapajne.«
Pomagati se da na več načinov in eden od ukrepov je, da otroku dajemo zvečer sintetični hormon dezmopresin v obliki tablet, ki zniža izločanje urina ponoči. Tabletke lahko predpiše tudi otrokov pediater. »Če se po približno treh mesecih motnja močenja še vedno ne uredi, pa je treba narediti še dodatne preiskave. Nekateri otroci imajo na primer majhen volumen mehurja, lahko gre za vnetja, redkeje pa za nevrološke težave. Poleg zdravil v obliki tabletk pri nas obstajajo tudi alarm v obliki spodnjih hlač, ki ponoči opozori na uhajanje urina. Pri tem mora sodelovati cela družina, saj se pogosto zgodi, da alarm prej slišijo starši, kot pa otrok, ki trdno spi,« zaključi Tina Ahačič.