Pomembna dopolnilna dejavnost kmetij je predelava mleka v sir in druge mlečne izdelke.

Država spreminja predpise

Do 24. julija bodo v javni razpravi predlogi treh predpisov, ki urejajo dopolnilne dejavnosti na kmetiji.

Kmetije z dopolnilno dejavnostjo, ki ne bodo izpolnjevale pogojev po novih predpisih, se jim bodo morale prilagoditi v dveh letih.

Kranj - Ker je državni zbor lani spremenil zakon o kmetijstvu, je treba spremeniti tudi uredbe in pravilnike, ki urejajo dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so že pripravili novo uredbo o vrsti, obsegu in pogojih za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji, pravilnik o vsebini vloge za izdajo dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji in pravilnik o registraciji dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Predlagane predpise so dali do 24. julija v javno razpravo, med katero bodo vsi zainteresirani lahko poslali mnenje in pripombe na ministrstvo.

Po predlagani uredbi o vrsti, obsegu in pogojih za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji lahko kmetija v okviru dopolnilne dejavnosti pripravi na leto do 52 tisoč litrov piva, speče do 13.500 kilogramov kruha, izdela do dva tisoč kilogramov potic, peciva in testenin, ponuja gostom največ trideset ležišč in največ šestdeset sedežev, omogoča pridobivanje energije iz obnovljivih virov do enega megavata nazivne moči kotla oz. generatorja ter zagotavlja na leto do 1500 ur storitev s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo, z drugo opremo, orodji in živalmi. Kmetija, ki opravlja dopolnilno dejavnost, mora imeti v uporabi najmanj en hektar njiv in vrtov ali najmanj pol hektarja trajnih nasadov ali najmanj dva hektarja travniških površin ali najmanj osem hektarjev gozda ali vsaj deset panjev čebel … Kmetija, ki se ukvarja z gostinsko dejavnostjo, mora z lastno pridelavo zagotoviti najmanj trideset odstotkov vrednosti surovin, največ trideset odstotkov jih lahko dokupi v trgovini, druge pa mora pridobiti z drugih kmetij. Pri dopolnilni dejavnosti predelave gozdnih sortimentov in pridobivanja energije iz biomase morajo lastne surovine predstavljati najmanj dvajset odstotkov količine potrebnih surovin. Po predlagani uredbi v nasprotju z veljavno med vrstami dopolnilnih dejavnosti ni več ribogojstva in predelave sladkovodnih rib. Kmetija z dopolnilno dejavnostjo bo morala do konca leta na predpisanem obrazcu javiti na upravno enoto letno pridelavo kmetijskih in gozdarskih »pridelkov«, za vsak promet blaga in storitev v okviru dopolnilne dejavnosti pa bo morala izdati račun v najmanj dveh izvodih - enega bo dobil kupec, drugega pa bo prodajalec moral hraniti najmanj deset let.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 30. junij 2017 / 07:54

Nova strokovna direktorica

Svet zavoda je za novo strokovno direktorico Splošne bolnišnice Jesenice imenoval Anjo Jovanovič Kunstelj.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Odkrili obnovljeni spomenik

V Goričah so odkrili obnovljeni spomenik padlim borcem NOV 1941-1945. Več dogodkov v sklopu praznika krajevnih skupnosti Golnik, Goriče in Tenetiše.

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Na Krvavcu kopljejo arheologi

Na Krvavcu letos nadaljujejo arheološka izkopavanja območja srednjeveške pastirske poselitve. Iskali so sirarno, našli pa konjski hlev.

Zanimivosti / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Anketa: Država pozabila na Železnike

Popoplavna sanacija bo odslej v občini Železniki očitno potekala precej počasneje, saj naj bi letos po predlogu drugega rebalansa državnega proračuna prejela 1,2 milijona evrov oz. samo četrtino oblju...

Tržič / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Koncesija za odpadne vode

Tržiški občinski svet je potrdil odlok, ki omogoča podelitev druge koncesije Komunali Tržič. Pred podpisom pogodbe o odvajanju in čiščenju odpadne vode seznanitev z vsebino.

Nasveti / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Širokopasovna omrežja in storitve

Slovenija se uvršča med prvih dvajset držav pri kakovosti širokopasovnega dostopa. Pri gradnji optičnega omrežja smo med najhitrejšimi v EU.