Branili so meje v vsiljeni vojni
Na Jezerskem vrhu sta v spomin na dogodke osamosvojitvene vojne v soboto Policijsko veteransko društvo Sever Gorenjska in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo iz Kranja pripravili slovesnost.
Jezerski vrh – Na nekdanjem mejnem prehodu Jezerski vrh, kjer je v spomin na dogodke iz slovenske osamosvojitvene vojne postavljena spominska plošča, so se na slovesnosti zbrali pripadniki policijsko veteranskega društva Sever, območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo in nekateri občani. V kulturnem programu so nastopile kitaristka Ana Knavs in ljudske pevke z Jezerskega, zbrane je pozdravil župan občine Jezersko Milan Kocjan, nato pa se je dogodkov od 27. do 29. junija 1991 na Jezerskem vrhu spomnil slavnostni govornik Damjan Renko, takratni komandir postaje mejne milice na Jezerskem. Spomnil je na to, kako so slovenski teritorialci in miličniki branili na novo nastalo državo v vojni, ki jim je bila vsiljena. 27. junija zgodaj zjutraj je tudi iz kranjske vojašnice krenila kolona vojaških vozil takratne zvezne vojske, da bi zavzela mejni prehod Jezersko. Čeprav so jo v dolini Kokre skušali ustaviti, je prispela na cilj, vojaki so obkolili mejni prehod, začela so se pogajanja s slovensko mejno milico. Ker so branitelji meje predolgo vztrajali, da prehoda ne izročijo, je poveljnik jugoslovanske armade ukazal granatiranje. Šele nato se je skupina branilcev predala, vendar so bili po nadaljnjih pogajanjih izpuščeni, že 29. junija pa mejni prehod spet v slovenskih rokah. To je bil le majhen delček v mozaiku osamosvojitvene vojne, je dejal Damjan Renko, a nepogrešljiv člen v dokončnem porazu jugoslovanske armade in njenem umiku iz Slovenije. Na te čase ohranimo spoštljiv spomin, je še dejal ob čestitki za dan državnosti.
Predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj Anton Rešek je podelil bojne znake udeležencem vojne na Jezerskem vrhu. Dobili so jih Tone Zupančič, Marjan Lončarič, Janko Kokalj in Matija Štefe.