Tomažu kosa dobro reže
Kmet Tomaž Oblak z Jame pri Mavčičah je letos spet postal državni prvak v košnji z ročno koso. Poleti se bo udeležil svetovnega in evropskega prvenstva.
Jama – Čeprav je bil pri košnji podobno kot pri drugih kmetijskih opravilih v zadnjih desetletjih velik napredek, imajo na Oblakovi kmetiji poleg kosilnice, s katero lahko naenkrat kosijo 3,2 metra široko, pri hiši še vedno tudi kose. »Ne gre drugače! Okrog kozolca in sadnega drevja je treba pokositi na roke,« pravi Tomaž in dodaja, da se je za tekmovanja v košnji navdušil še v času aktivov mladih zadružnikov. Takrat se je večkrat udeležil gorenjskega tekmovanja koscev v Poljanah, bil je tudi na mednarodnem tekmovanju v avstrijskem Riedu. Ko se je poročil, je tekmovalno koso za šest let postavil v kot, a pred štirimi leti se je tudi na prigovarjanje koscev vrnil. Predlani je postal državni prvak in bil sedemindvajseti na evropskem prvenstvu v Salzburgu. Letos je na državnem tekmovanju ponovil uspeh izpred dveh let, poleti se bo kot član slovenske ekipe udeležil svetovnega prvenstva na Bavarskem, nastopil bo na prvenstvu alpskih držav oz. evropskem prvenstvu, doma ga čakajo še tekme v Moravčah, v Gornji Radgoni, na Banjšici …
»Za uspeh na tekmovanju je zelo pomembno, kakšno parcelo dobiš. Če med košnjo naletiš na krtino ali kamenje in skrhaš koso, si lahko še tako močan, pa ne boš ničesar opravil,« pravi Tomaž in poudarja, da sta za dobro uvrstitev poleg sreče pri parceli pomembna tudi kondicija in priprava kose. Kondicijo vzdržuje z vsakodnevnim delom na kmetiji, pred vsakim pomembnejšim tekmovanjem tudi malo »potrenira«. Kar zadeva pripravo kose za tekmovanje, si je pridobil že toliko izkušenj, da jo pripravlja tudi drugim. Kose ne kleplje, ampak za to uporablja poseben stiskalni avtomat, na koncu z rezila odstrani še »iglo«, nekakšen robček. Na tekmovanju je treba pokositi ar veliko parcelo, sodniki pri tem merijo hitrost in ocenjujejo čistost košnje. Na svetovnem prvenstvu bo parcela merila dvesto kvadratnih metrov, na sporedu bo »štafetna« košnja. Kosci se bodo menjali. Ko bo prvi končal, bo začel drugi, nato tretji, četrti …
In kako bo z ročno košnjo in tekmovanji v prihodnje? Tomaž ni najbolj optimističen. »Kmetij je vse manj, vse manj bo verjetno tudi koscev,« pravi in ob tem pove, da so tekmovanja v Avstriji in na Bavarskem vedno pravi kmečki praznik, ki se ga udeleži tudi nekaj tisoč ljudi.