Janez Potočnik (Foto: Tina Dokl)

Živi v Sloveniji, dela v Bruslju

V mesecu, ko so bile po vsej Evropi volitve v evropski parlament, in v letu, ko bo imenovana tudi nova Evropska komisija (čeprav zaradi zapletov z Lizbonsko pogodbo tega pred jesenjo ni pričakovati), smo za Gorenjca meseca izbrali Janeza Potočnika.

Janez Potočnik, rojen leta 1958, je otroška leta preživel v rojstni Kropi, v domači gostilni pri Jarmu. Obiskoval je gimnazijo v Kranju, nato pa ekonomsko fakulteto, kjer je leta 1983 diplomiral. Leta 1989 je na isti fakulteti magistriral, leta 1993 pa doktoriral. Poročen je z Jožico in ima sinova Marka in Črta. Njegova prva služba po diplomi je bila v Službi družbenega knjigovodstva, nato je delal na Inštitutu za makroekonomske analize in razvoj (vmes tudi na Inštitutu za ekonomske raziskave), kjer je bil do leta 2001 direktor. S približevanjem Slovenije Evropski uniji se je začel ukvarjati leta 1998, ko je postal vodja ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU. Leta 2002 je postal minister za evropske zadeve v slovenski vladi. Slovenski komisar v EU je postala leta 2004, najprej je skupaj z Günterjem Verheugenom opravljal nalogo komisarja za širitev, v sestavi komisije, ki jo vodi Jose Manuel Barroso, pa je komisar za znanost in raziskave. Slovenski politični vrh ga tudi naprej podpira kot evropskega komisarja.

Janez Potočnik, naše gore list, Kropar po rodu, ki sedaj živi v Šmartnem pod Šmarno goro, je prvi in (doslej edini) član Evropske komisije iz Slovenije. Na vprašanje, kako uspešno se je kot prvi komisar iz naše države znašel v tej vlogi, Janez Potočnik odgovarja: »Delo je zanimivo, raznovrstno in zahtevno. Tako kot povsod je ključ uspeha v pridobitvi zaupanja, strokovnosti in graditvi dobrih odnosov do sodelavcev in vseh, s katerimi sodelujemo. Vse to je seveda v velikem, petstomilijonskem prostoru zahtevnejše kot doma. Sicer pa spadam med tiste, ki menijo, da ni dobro, če sami ocenjujejo rezultate svojega dela. Za to so pristojni drugi, tisti, ki so jim prizadevanja namenjena.«

 

Kaj pa lahko s tega položaja stori za Slovenijo? »Tako kot člani vlade prisežejo pred Državnim zborom, da bodo pri svojem delovanju sledili nacionalnim interesom, komisarji prisežemo pred Sodiščem evropskih skupnosti, da bomo ščitili skupne interese Unije in da ne bomo sprejemali odločitev, ki bi temeljile na interesih in navodilih katerekoli države,« pravi komisar Potočnik. »Bolj dosledna bo Komisija v tovrstnem ravnanju, bolj bodo dolgoročno zaščiteni prav interesi tistih, ki imamo, realno gledano, v tej skupnosti sožitja relativno manjšo moč in besedo. Trudim se, da bi s svojim načinom dela prispeval k graditvi in krepitvi prav takega razumevanja vloge Komisije. Prepričan sem in vem, da ljudje cenijo tovrstno načelno držo, da je tak način dela dobro sprejet in da posredno krepi in utrjuje tudi ugled države, iz katere komisar prihaja. Seveda se od nas pričakuje tudi dobro poznavanje domačih razmer, pomoč pri razjasnjevanju določenih stališč matične države in upoštevanju njenih značilnosti pri nekaterih odločitvah.«

Evropski komisiji letos poteče mandat, postopki za novo so se že začeli. Naša država je Potočnika znova podprla kot kandidata za komisarja. Za kateri resor bo odgovoren v prihodnji sestavi komisije? »Formalnega imenovanja članov prihodnje komisije zaradi zapletov, ki so povezani s sprejetjem Lizbonske pogodbe, ni pričakovati pred koncem septembra ali začetkom oktobra. Sem pa bil vesel izražene načelne podpore nadaljevanju mojega dela v Bruslju s strani predsednika države, kakor tudi stališča predsednika vlade, da moje delo zelo ceni in da osebno nima težav s to odločitvijo. Govoriti o resorjih je za zdaj prekmalu. Odločitev praviloma sprejme predsednik Komisije po posvetovanju in v soglasju s kandidatom. Neformalno pa običajno svoje želje seveda sporočijo tudi predsedniki vlad, ki nas predlagajo,« pojasnjuje komisar.

In kako uspe Janezu Potočniku organizirati njegovo vsakdanje (družinsko) življenje med Slovenijo, kjer živi njegova družina, in Brusljem, njegovim delovnim mestom? »Ni lahko, a gre. Z dobro voljo in razumevanjem,« dodaja komisar Potočnik. »Sicer pa sem že večkrat dejal, da pravzaprav v Bruslju delam, živim pa v Sloveniji, čeprav s tem Bruslju, ki je lepo mesto, nekoliko delam krivico. Za vikende se skoraj praviloma vračam domov in se poskušam čim bolj odklopiti od službenih obveznosti. Vedno, ko sem doma, je obvezen tudi obisk Gorenjske, očeta v Kropi, ki se za svoja leta odlično drži. Je prava gorenjska grča in ponosen sem nanj.«

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 30. junij 2012 / 07:00

Mešetar

Tržne cene govejega mesa Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja pripravlja tudi tržno poročilo za govejo meso. Poglejmo, kakšne so bile cene v tednu med 11. in...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 29. junij 2020 / 22:09

Kamniške gore na starih fotografijah

V prostorih Občine Kamnik je do konca poletja na ogled razstava starih fotografij, ki jih je v tridesetih in štiridesetih letih prejšnjega stoletja posnel fotograf in kronist Peter Naglič iz Šmarce.

Kamnik / ponedeljek, 29. junij 2020 / 22:08

Znatna podražitev kamniških vrtcev

Jeseni se bodo zaradi dviga plač v javnem sektorju za petino podražili programi za predšolsko vzgojo v kamniških vrtcih. Prvo zvišanje cen po skoraj enajstih letih so nekoliko ublažili z dodatno subve...

Kranj / ponedeljek, 29. junij 2020 / 22:06

Razveselile so jih z odejami

Terapevtske odeje osebam z napredovano demenco veliko pomenijo, zato so se v Domu upokojencev Kranj in Domu starejših občanov Preddvor razveselili udeleženk projekta Socialna aktivacija Gorenjske, ki...

Jesenice / ponedeljek, 29. junij 2020 / 22:05

Noč v znamenju fužinarjev

Na Poletno muzejsko noč so v Fužinarskem naselju Stara Sava na Jesenicah predstavili fužinarsko dejavnost in fužinarje, ki so nekoč krojili usodo mesta in pisali zgodbe življenja na Stari Savi.

Gorenjska / ponedeljek, 29. junij 2020 / 16:16

Znova se bomo manj družili

V nedeljo, 28. junija, smo imeli v Sloveniji potrjene štiri nove okužbe s koronavirusom, a nobene na Gorenjskem. Junija smo imeli 44 vnosov okužb iz tujine, največ iz Srbije ter Bosne in Hercegovine....