Zaradi slabšanja epidemiološke slike in razmer v soseščini vlada uvaja nove ukrepe. Slika je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Znova se bomo manj družili

V nedeljo, 28. junija, smo imeli v Sloveniji potrjene štiri nove okužbe s koronavirusom, a nobene na Gorenjskem. Junija smo imeli 44 vnosov okužb iz tujine, največ iz Srbije ter Bosne in Hercegovine. Vlada uvaja nekaj novih ukrepov tudi glede druženja. Na Hrvaškem pa se epidemiološka slika drastično slabša, že jutri se zato lahko zgodi, da bo naša soseda zdrsnila z zelenega seznama varnih držav.

Ljubljana – V Sloveniji so v nedeljo na koronavirus testirali tristo oseb in potrdili štiri nove okužbe, od tega pri treh osebah z Raven na Koroškem in eno pri osebi iz Ljubljane. Osem se jih zaradi bolezni covid-19 še zdravi v bolnišnici, vendar nihče ne potrebuje intenzivne nege. Do zdaj jih je zaradi bolezni covid-19 pri nas umrlo 111.

Prehitro smo se sprostili

Zaradi slabšanja epidemiološke slike v Sloveniji in razmer v soseščini vlada uvaja nekaj novih ukrepov, tudi na račun posamičnih žarišč okužb, ki so po besedah uradnega vladnega govorca Jelka Kacina posledica veseljačenj in nekontroliranega druženja. Dovoljeno število ljudi na druženjih se zmanjšuje na le še do petdeset. V primeru, da je prireditev ustrezno organizirana (ima redarsko službo, sedežni red z upoštevanjem medosebne razdalje ...) in ima pozitivno mnenje NIJZ, ostaja dovoljeno druženje do petsto ljudi. Vlada bo povečala tudi učinkovitost nadzora nad izvajanjem karantenskih odločb.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Jelko Kacin, smo imeli v juniju v Slovenijo 44 vnosov okužbe iz tujine, od tega 16 iz Srbije, 15 iz Bosne in Hercegovine, 6 s Kosova, po eno iz Rusije, Kazahstana, Švedske, Združenih držav Amerike, Hrvaške, Avstrije in Nemčije.

Hrvaška na rumeni seznam?

Današnji podatki o številu okužb na Hrvaškem pa bodo ključni za to, ali bo Slovenija Hrvaško umaknila s t. i. zelenega seznama varnih držav, je napovedal Kacin. NIJZ je mejo za uvrstitev na seznam varnih držav postavil pri desetih okuženih na sto tisoč prebivalcev v zadnjih 14 dneh. »Če trendi držijo, potem bo Hrvaška presegla to kumulativno vrednost in bo imela več okuženih,« je še pojasnil. Kot je še dejal uradni vladni govorec, pa glede na drastično povečanje števila okuženih na Hrvaškem presenečajo odločitve, da je naša soseda odprla nočne klube, diskoteke, ko pa je znano že iz drugih žarišč, da nočni klubi predstavljajo visoko tveganje za okužbe. Zdrs Hrvaške na t. i. rumeni seznam bi bil, kot dodaja, močno opozorilo za vsakega slovenskega turista, ki se tja odpravlja ali že dopustuje na Hrvaškem. Še zlasti skrbijo mlajše generacije, ki prikrivajo bolezen, a mimogrede lahko koga okužijo. Za prihod iz držav z rumenega seznama je bilo treba doslej imeti negativni test za covid-19, ki ni starejši od 36 ur in je bil opravljen v članici EU ali državi schengenskega območja, ob vrnitvi domov pa državljanom EU v tem primeru ni treba v 14-dnevno karanteno.

Državni zbor bo odločal tudi o mobilni aplikaciji

Vlada je na včerajšnji seji določila besedilo predloga zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19 (PKP4), ki ga bo predložila v obravnavo in sprejetje državnemu zboru po nujnem postopku. Predlog zakona nadomešča v sredo na vladi sprejet predlog novele PKP3. S predlogom se spreminjajo in dopolnjujejo začasni ukrepi za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19 na področju dela, delovnih razmerij, štipendij in socialnega varstva. Podaljšuje se trajanje delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo do 31. julija. Vlada lahko ta ukrep pred njegovim iztekom s sklepom največ dvakrat podaljša za en mesec, vendar ne dlje kot do 30. septembra. Predlog zakona delodajalcem omogoča uveljavitev povračila nadomestila plače iz državnega proračuna za primere, ko ima delavec odrejeno karanteno, delodajalec pa mu ne more zagotoviti dela od doma. Tudi ta ukrep bo trajal najdlje do 30. septembra. Zagotovili naj bi tudi sredstva za financiranje dodatnih kadrov v socialnovarstvenih zavodih v javni mreži. V obravnavi v državnem zboru bo tudi vzpostavitev mobilne aplikacije zaradi preprečevanja širjenja te bolezni. Njen glavni cilj je po zagotovilih vlade varovanje zdravja in življenja ljudi. Namen pa je obveščanje zdravih oseb o stikih z okuženimi z virusom in osebami, ki jim je bila odrejena karantena. Za vzpostavitev bo odgovorno ministrstvo za javno upravo. Namestitev in uporaba mobilne aplikacije je prostovoljna, razen v primerih, ko je oseba potrjeno pozitivna na virus oz. ji je bila odrejena karantena, vendar ta oseba ostaja anonimna, identificirala se bo z naključno kodo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 24. junij 2013 / 14:41

Pogrešajo avstrijskega planinca

Kranjska Gora – V Kranjski Gori od včeraj opoldne pogrešajo 50-letnega avstrijskega državljana Gerharda Trammerja (na sliki), so sporočili s Policijske uprave Kranj. Po do sedaj zbranih podatkih se...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Potočnik požel številne aplavze

Bruselj – Učinkovita raba virov, biotska raznovrstnost in boljše izvajanje obstoječe okoljske zakonodaje so prednostne naloge, ki jih je v svoji predstavitvi opredelil kandidat za evropske...

Gospodarstvo / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Agencija nadaljuje z izplačilom subvencij

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja nadaljuje z izdajanjem odločb za neposredna plačila. Do danes, petka, naj bi izdala še malo manj kot 54 tisoč odločb za izp...

Kranj / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Cenejša očala za bolnike

Zdravstvena zavarovalnica bo po novem namenila več denarja za pripomočke za izboljšanje vida, zavarovanci bodo doplačevali manj ali pa nič.

Humor / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Registrska na vozu

Konjska vprega je mnogim Romunom edino prevozno sredstvo, zagotovo pa tudi najcenejše.

Prosti čas / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Slovenka leta je Katarina Kresal

Že 22. Slovenka leta po vrsti je postala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Tako je nazivu političnega obraza dodala še en naslov.