Uspeh na tekmovanju v ZDA
Trije maturanti Škofijske klasične gimnazije, vsi trije Gorenjci, so dosegli tretje mesto na mednarodnem računalniškem tekmovanju.
Pred dnevi se je s finala mednarodnega računalniškega tekmovanja American Computer Science League (ACSL), ki je bilo 23. maja na Bob Jones High School v Huntsvillu, Alabama, ZDA, vrnila skupina treh dijakov Škofijske klasične gimnazije (ŠKG) iz Ljubljane: Nace Hudobivnik iz Naklega, Jurij Volčič iz Škofje Loke in Matej Žebovec iz Smlednika.
»ACSL poteka že trideset let in na njem sodelujejo učenci osnovnih in srednjih šol iz Kanade, ZDA in Evrope. Dijaki tekmujejo najprej v štirih predtekmovanjih, na katerih mora vsak dijak izdelati programsko rešitev določenega problema ter rešiti teoretične naloge s področja računalništva. Na finalno tekmovanje organizatorji povabijo najuspešnejše šole. ŠKG je letos na tekmovanju ACSL sodelovala prvič,« je povedala mentorica, sicer profesorica informatike na ŠKG Helena Medvešek. Na predtekmovanjih je sodelovalo 13 dijakov, večina si je za izbirni predmet na maturi izbrala informatiko, v ZDA pa so skupaj z mentorico odšli najboljši trije. »Najbolj naporna je bila pravzaprav pot do tja. Tja smo v torek, 19. maja, poleteli iz Zagreba najprej v München, od tam v Washington in naprej v Alabamo. Zaradi časovne razlike smo prišli tja sredi popoldneva, čeprav smo bili pokonci že dvajset ur. Seveda se nam ni zdelo, da bi šli že »ob osmih« spat,« se spominjajo fantje. »Naspali smo se šele doma …« Prve tri dni so bili bolj turisti in si ogledali marsikaj zanimivega, med drugim tudi Nasin center v Huntsvillu, potem pa so si vzeli še nekaj ur za pripravo na tekmovanje. Konec koncev, če so se doma celo šolsko leto pripravljali, so morali kar nekaj znati, drugo pa je odvisno od iznajdljivosti in talenta … Tekmovanje so začeli optimistično razpoloženi in se v skupinskem programiranju kar dobro odrezali. »Novo je bilo že to, da smo delali v skupini, prej smo bili tekmeci. Dobro smo se organizirali in si pravilno razporedili delo.« Tekmovanje je bilo razdeljeno na dva dela: najprej so tri ure in pol programirali, potem pa so imeli eno uro za posamično reševanje dvanajstih kratkih računalniških nalog. Dobro so se odrezali in med dvanajstimi skupinami finalistov v skupini Intermediate 3 (skupine srednješolcev s po tremi tekmovalci) zasedli odlično tretje mesto.
Pa še zanimivost: tekmovalci so se vpisali na tri različne študijske smeri: fiziko, matematiko in računalništvo.