Glasba spreminja in združuje
Zadnji dan junija se bo v Kranju začel 64. kongres Mednarodne zveze Glasbene mladine, na katerem se bo zbralo več kot sedemdeset delegatov iz petindvajsetih držav. Pester spremljevalni program v koncertih, delavnicah za otroke, razstavah.
Glasbena mladina Slovenije, ki prav letos praznuje tudi 40 let delovanja, organizira kongres krovne organizacije, Mednarodne zveze Glasbene mladine, prvič v svoji zgodovini v Sloveniji. Da bo kongres od 30. junija do 5. julija potekal v Kranju, pa je nedvomno zasluga Kranjčanke Petre Mohorčič, že več let predsednice slovenske Glasbene mladine in šest let članice, zadnja tri leta pa tudi podpredsednice mednarodne zveze. »Ko sem bila pred leti kot predstavnica Slovenije na prvem takem kongresu na Irskem, sem si rekla, da ga bomo enkrat organizirali tudi v Sloveniji. Najprej sem prepričala vse v naši organizaciji, potem pa sem vsako leto na kongresu lobirala za Slovenijo in na srečo je bil termin za letos prost. Kot Kranjčanka sem se seveda potrudila, da dogodek pripeljem v svoje mesto,« je povedala Petra Mohorčič in dodala, da se bo kongresa udeležilo več kot sedemdeset delegatov iz petindvajsetih držav ter mladih glasbenikov iz različnih delov sveta. Osnovni namen organizacije je tako vzgoja mladih poslušalcev kot promoviranje mladih glasbenikov. Poudarek gre predvsem h kakovostni izkušnji mladih ljudi na področju glasbe, bodisi kot poslušalcev bodisi kot aktivnih mladih glasbenikov. V Sloveniji velik pomen dajejo tudi slovenski ljudski glasbi.
Letošnji naslov kongresa je Glasba spreminja. »Verjamemo, da vsaka kakovostna izkušnja, ki jo ima mladi človek z glasbo, lahko pri njem pusti pozitivne posledice. Tudi, če jo samo posluša, ga ta lahko navduši, spodbudi k razmišljanju. Glasba razbija predsodke in ustvarja pozitiven odnos do sveta,« razmišlja Mohorčičeva. V pestrem spremljevalnem programu kongresa bodo na sporedu različni glasbeni in drugi umetniški dogodki. Poseben pomen vsako leto posvečajo projektu Imagine, mednarodnemu kolažu najstniških skupin različnih glasbenih slogov. Sledil bo tudi bogat koncertni program, s skupinami, kot so Stop, slovenski tolkalni projekt, Trio Volk folk, skupina Etno histria, pripravili so program za otroke, ki bo potekal v dopoldanskih urah. Otroci, povabili so tudi najmlajše iz nekaterih kranjskih vrtcev ter mladino iz Dnevnega centra Škrlovec, bodo prisluhnili šaljivim in liričnim pesmim Tamare Kranjec Laganin, spoznavali bodo ljudske plese, pozavno na duhovit način bo predstavil jeseniški Teater za vse, Joseph Rakotorahalahy bo predstavil glasbo Madagaskarja … Na ogled bo tudi fotografska razstava Glasba spreminja, udeleženci kongresa pa se bodo lahko udeležili tudi odkrivanja zaklada, ki ga organizatorji pripravljajo skupaj z Gorenjskim muzejem.
»Termin za kongres smo v tem času izbrali tudi zato, da lahko sodelujemo s Festivalom Carniola, ki je že uveljavljeno festivalsko ime. S koncerti smo se tako tudi mi pridružili festivalu,« še dodaja Mohorčičeva. Osrednje prizorišče dogajanj bo Pungert na koncu starega dela Kranja, ob slabem vremenu pa se bodo nekateri dogodki selili v prostore bližnje Glasbene šole Kranj oziroma v Galerijo Dali.