Za šest do osem pokrajin
Strateški svet predlaga, da bi v Sloveniji ustanovili šest do osem pokrajin.
Ljubljana – V Ljubljani se je spet sestal strateški svet za decentralizacijo in regionalizacijo. Na njem so ugotovili, da je šest do osem pokrajin pravo izhodišče, s čimer se strinja tudi premier Borut Pahor, ki je bil prej naklonjen trem razvojnim regijam, je dejala ministrica za lokalno samoupravo Zlata Ploštajner. Člani strateškega sveta so pred tem razpravljali o tem, ali iti v ustanovitev razvojnih regij ali v ustanovitev pokrajin, sedaj pa so ugotovili, da razvojne regije niso rešitev, ampak da je treba iti v ustanovitev ustavnih pokrajin. Ministrica je poudarila, da razvojne regije niso oblika, ki jo potrebuje Slovenija, ker koncept razvojnih regij "preveč zanemari drugo stopnjo lokalne samouprave".
Pred časom smo o pokrajinah vprašali tudi prvaka opozicije Janeza Janšo, saj je v mandatu njegove vlade prišlo do ustavnih sprememb, ki omogočajo regionalizacijo Slovenije. »S to spremembo je olajšano ustanavljanje pokrajin, omogočen je postopek, ki ne zahteva polnega soglasja občin, kar naj bi pripeljalo do pokrajin. Postavljen ni le ustavni temelj, pač pa so bili v prejšnjem mandatu pripravljeni tudi vsi potrebni zakoni in izvedene konkretne priprave na decentralizacijo Slovenije, žal pa ključni zakon ni dobil dvotretjinske večine. Takratna opozicija je trdila, da našega zakona ne bo podprla, ker bodo oni pripravili boljšega, sedaj pa čakamo, da se bo to zgodilo,« je dejal Janez Janša.
Na vprašanje, pod kakšnimi pogoji bi podprli predloge sedanje vladajoče večine, ki pri pokrajinski zakonodaji potrebuje glasove opozicije za dvotretjinsko večino, pa je Janša dejal: »Podprli bomo tudi rešitev, ki se nam ne bo zdela idealna, ker menimo, da je prve korake treba narediti. Še vedno marsikaj lahko kasneje popravimo, saj noben zakon ni sprejet za večno, tako da mi nismo problem. Problem je, da trenutno ničesar ni, da v državnem zboru še ni bilo začetega nič v zvezi s pokrajinami.«