Neizgovorjeno

<p>Resnica vedno osvobaja, čeprav včasih zaboli.<br class="hardreturn" />

Pretekli teden sem imel obisk strokovnjakinj, ki proučujeta dolgoročne posledice migracij in medgeneracijski prenos travm. Posledice, ki jih utrpijo ljudje, ki so morali pred mnogimi leti zapustiti svoje domove oziroma ki so bili deležni vojnih grozot. Obiskali sta me dve etnologinji, obe doktorici znanosti. Ena je profesorica na univerzah, druga muzealka. Slovenka in Nemka, ki dela na Norveškem. Projekt financira Evropska unija in poteka v sedmih državah. Udeleženci raziskave so druga in tretja generacija žrtev vojn ali množičnih migracij. Torej, kaj se dogaja, kaj doživljajo otroci in vnuki žrtev vojn ali množičnih migracij. In cilj prizadevanja raziskovalcev je predstaviti ugotovitve širši javnosti in tudi na ta način zmanjšati negativne posledice (beri trpljenja ljudi) vojn – celo 70 let po koncu bojev.

Ne glede na vojne in migracije veljajo nekatere splošne značilnosti. Obstaja večina in izoblikuje se manjšina, ki je izločena. Ali izoblikuje se manjšina, ki obvladuje večino. Tako so npr. na Norveškem nemški vojaki zaplodili 12.000 otrok, ki so bili diskriminirani, zasmehovani, izločeni do nekaj let nazaj. Premierka se je opravičila tem otrokom in njihovim materam. Podobni procesi (tudi opravičila) počasi potekajo tudi pri nas. Takih primerov nepravilnosti, grozot, izločenosti, zatrtosti je pri nas in po svetu veliko. Zgodovina je prepletena z nerazumljivo človeško grobostjo. Splošna značilnost je, da so žrtve največkrat preveč prestrašene, da bi govorile. Na drugi strani pa so rablji, ki jih je preveč sram govoriti o svojih dejanjih. Torej na eni strani se vrtinči strah, obup, nemoč, razočaranje, ponižanje …, na drugi strani sram, moč navzven, zasmehovanje, zatiranje šibkejših … Kar so žrtve in rablji doživljali v živo, se žal kruto in zelo natančno prenaša na naslednje rodove. Najbolj zanesljivi način za prenos je molk. Nihče noče govoriti o preteklosti, vsi pa jo doživljamo. Poznani so primeri, ko vnuki doživljajo nenadne strahove, strahove za preživetje, panične napade brez razloga, strah pred lakoto.

Projekti, kot je omenjen zgoraj, spodbujajo dialog med ljudmi. Spodbuja najprej institucije, muzeje, univerze, inštitute …, da se dvignejo nad krute dogodke preteklosti. Takšne raziskave želijo poudariti človekovo trpljenje, ki je tako na strani žrtev kot na strani rabljev. Le v sočutnem dialogu lahko začnemo razumevati trpljenje drug drugega. Nujno pa je seveda prekiniti molk, kot da se ni nič zgodilo. Vsi, ki začnejo govoriti o zamolčanih zgodbah, kasneje poročajo o čudežnem olajšanju. Namen takšnih raziskav je spodbuditi družbo, da dopusti iskreno iskanje resnice, ki živi v vsakem posamezniku. Tako v žrtvah kot v rabljih, tako njihovih, v njihovih sinovih in hčerah, kot v njihovih vnukih in vnukinjah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Gorenjska / ponedeljek, 7. januar 2013 / 07:00

Vseh želja ne bo mogoče izpolniti

Tako je po koncu razprave o osnutkih proračunov za letos in prihodnje leto ocenil župan Stanislav Žagar. Teh želja svetnikov se je namreč nabralo kar za pol milijona evrov, je na hitro izračunal.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.