Priporočamo: gasilnik v stanovanju
»Za uporabo v stanovanju ali hiši so najbolj univerzalni šestkilogramski ročni gasilniki na ABC prah. Njihova dobra lastnost je, da so namenjeni gašenju več vrst požarov, t. j. požarov trdih snovi, kot sta les in papir, vnetljivih tekočin in plinov, primerni pa so tako za notranjo kot zunanjo uporabo. Slaba lastnost teh gasilnikov je, da je treba po končanem gašenju počistiti prah v prostoru. A kaj je to v primerjavi z njihovim namenom – gašenjem začetnih požarov in s tem preprečitvijo večje škode,« svetuje strokovnjak za ročne gasilne aparate Gorazd Marn, sicer vodja servisa gasilnih aparatov v Gasilsko reševalni službi Kranj, kjer testirajo tudi tlačne posode.
Ročne gasilne aparate ima le malo gospodinjstev, čeprav so zelo koristni, saj lahko z njimi preprečiš veliko škodo, ki jo povzroči večji požar, niso pa tudi pretirano dragi, saj povprečno stanejo od 28 evrov do 48 evrov, odvisno od njihove velikosti. »Če opazite požar v začetni fazi, ga boste z ročnim gasilnikom lahko pogasili, saj na primer šestkilogramski gasilnik vsebuje toliko prahu, da pogasi gorečo paleto oziroma kubični meter lesa. Brez gasilnika te možnosti nimate,« pravi Marn. Začetni požar boste lahko pogasili tudi z nadomestkom gasilnega aparata, ki je polnjen z Bioversalom oziroma s prahom na peno, ki pogasi požare trdih goriv in vnetljivih tekočin ter ima zelo visoko moč.
Gasilnik je priporočljivo hraniti čim bližje dosegu rok. Gospodinje ga najbrž ne bodo pustile namestiti v kuhinji, vseeno pa ga spravite tako, da ne bo povsem založen. Ko izbruhne požar in nastane panika, se namreč lahko zgodi, da ga sploh ne boste našli. Požara električne napeljave in aparatov ne poskušajte gasiti sami, saj je nevarno, temveč takoj pokličite gasilce. In vedite, gasilne aparate je po zakonu treba dati pregledati vsako leto, le pri novem lahko počakate dve leti.