Najboljšim znaki kakovosti
Na razstavi Dobrote slovenskih kmetij je znak kakovosti, to je najvišje priznanje za prehranske izdelke s kmetij, prejelo tudi osem kmetij s širšega gorenjskega območja.
Ocenjevalne komisije so v okviru priprav na letošnjo razstavo ocenile 1070 prehranskih izdelkov, ki so bili razdeljeni v štirinajst skupin.
V času razstave sta bila tudi dva strokovna posveta – o vplivu dopolnilnih dejavnosti na razvoj kmetij in podeželja v Sloveniji in o zaščiti slovenske potice.
Kranj – Minuli konec tedna je bila na Ptuju 29. državna razstava Dobrote slovenskih kmetij, na kateri so s številnimi prehranskimi izdelki sodelovale tudi gorenjske kmetije. Vrhunec razstave je bila podelitev priznanj – zlatih, srebrnih in bronastih priznanj za najbolje ocenjene izdelke v vsaki izmed štirinajstih prehranskih skupin ter znakov kakovosti, to je priznanj za izdelke, ki so na zadnjih treh ocenjevanjih osvojili zlato priznanje. Letos so prireditelji podelili 93 znakov kakovosti, od tega so jih osem prejele kmetije s širšega gorenjskega območja. Ines in Janez Sterle (Brunarica pri Ingotu) z Jesenic sta prejela znak kakovosti za Gvažarjev meden' šnops, Tilka Bogataj iz Gorenje vasi za kislo kravje mleko, kmetija Pr' Anžk iz Gorenje vasi za skuto, Monika Ravnik z Broda pri Bohinjski Bistrici za poltrdi sir Gabrčk, Barbara Toman z Brega pri Žirovnici za domači jogurt, Urška Šranc z Belce za Lešnkov kruh, Majda Možina iz Dolenčic za potico z nadevom iz suhih hrušk in Bernardka Hribar iz Kališa pri Stahovici za breskvice.
Ocenjevalna komisija je v tednu pred odprtjem razstave ocenila še izdelke iz žit. Ivanka Brodar iz Radomelj je dobila zlato priznanje za potico špehovko - ocvirkovco, Bernardka Hribar iz Kališa pri Stahovici zlata priznanja za janeževe upognjence, buhteljne in breskvice, Majda Možina iz Dolenčic zlato za potico z nadevom iz suhih hrušk, Urška Šranc z Belce zlato za Lešnkov kruh in Matej Štrajhar s Tučne pri Kamniku zlato za krof. Anton in Bernarda Skok iz Loke pri Mengšu sta prejela srebrno priznanje za »tavahke mengeške hvancate«, Poldka Okorn iz Spodnje Sorice srebrno za rženi kruh, Jože Zlate iz Praš srebrno za ajdov mešani kruh in bronasto za črni kruh s semeni, Renata Mohorič iz Zgornje Besnice pa bronasti priznanji za pšenični polnozrnati kruh in za rženi mešani kruh.