
Naložbi nov korak k nizkoogljični družbi
Podjetje Elektro Gorenjska je na brniškem letališču odprlo razdelilno postajo, ki predstavlja osnovni napajalni vir elektrodistribucijskega omrežja na območju letališča in rastoče poslovne cone, v Fraportu Slovenija pa so v enem objektu združili proizvodnjo toplotne in hladilne energije.
Zgornji Brnik – Nova, dvajsetkilovoltna razdelilna postaja na Brniku bo predstavljala osnovni napajalni vir elektrodistribucijskega omrežja na letališču in v poslovni coni. Investicijo v vrednosti 1,8 milijona evrov je predsednik uprave Elektra Gorenjska dr. Ivan Šmon označil za nov mejnik v zagotavljanju zanesljive in kakovostne oskrbe z električno energijo, ki jo bodo v prihodnje še nadgradili. »Z nadgraditvijo v 110-kilovoltno razdelilno transformatorsko postajo in vključitvijo v daljnovodno povezavo, ki bo potekala med Kamnikom in Visokim, bo predstavljala osrednji napajalni vir srednjenapetostnega omrežja za celotno območje vzhodno od Kranja,« pravi Šmon. Na postajo bodo priključili celotno občino Cerklje vključno s smučiščem Krvavec, hkrati pa bo to tudi rezervna napajalna točka za občino Komenda, ki jo sicer oskrbuje Elektro Ljubljana.
S širitvijo industrijske cone se je letos obremenitev razdelilne postaje povečala za 25 odstotkov, v bližnji prihodnosti pa na Elektro Gorenjska predvidevajo obremenitev preko dvajset megavolt amperov. Glede na potrebe Šmon predvideva, da bo nadgradnja objekta potrebna že čez dve ali tri leta.
Prav tako so v petek na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana v uporabo predali tudi centralni energetski objekt Fraporta Slovenija, ki bo oskrboval letališko infrastrukturo.
Namen objekta je učinkovito in na enem mestu združiti proizvodnjo toplotne in hladilne energije, ki jo potrebujejo na letališču. »Objekt centralizira vse posamične kotlovnice in klimatske naprave, ki jih sedaj sinergično združujemo na enem mestu, hkrati pa omogočamo uporabo obnovljivih virov energije,« je povedal poslovodni direktor Fraporta Zmago Skobir. Objekt je zasnovan modularno in omogoča širitve. Prva faza, ki je zaključena, je bila vredna 1,5 milijona evrov, v prihodnje pa načrtujejo vgradnjo toplotne črpalke in pripadajočih vitrin ter vgradnjo kogeneracije s soproizvodnjo toplotne in električne energije. Dodatno investicijo ocenjujejo na milijon evrov. Objekta je odprla ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. Kot pravi, sta oba objekta pomembna ne le za brniško letališče in poslovno cono, temveč tudi za širšo okolico, hkrati pa predstavljata korak v smer nizkoogljične družbe. »Želeli bi si hitrejši prehod na nizkoogljično družbo, a slovenska energetika je v odličnem stanju, kar potrjujejo tudi ocene, ko nas primerjajo z drugimi državami. Smo pa v času, ko postavljamo temelje za prihajajoča desetletja, odločitve, ki jih sprejemamo zdaj, bodo morale biti vsaj tako dobre, kot so bile v preteklosti, da bo naša elektrika konkurenčna, cenovno ugodna – in želim si, da tudi čim bolj čista,« je v izjavi za medije povedala ministrica.