Požarna varnost v javnih objektih
Izvajanje inšpekcijskega nadzora v javnih objektih, v katerih se zbira večje število ljudi, sodi med najpomembnejše naloge inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
»Med opravljenimi inšpekcijskimi nadzori v javnih objektih, v katerih se zbira večje število ljudi, je bilo lani pregledanih 13 bolnišnic, 28 zdravstvenih domov, 260 turističnih objektov, 50 objektov za nastanitev, 98 objektov za šport in zabavo, 48 upravnih enot, 36 sodišč, 66 objektov agencij, bank, zavodov, opravili smo 249 nadzorov v trgovskih objektih ter 535 pregledov v objektih, namenjenih za vzgojo in izobraževanje, in 92 na kopališčih,« je razložil Milivoj Dolščak, glavni inšpektor za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Inšpektorat je sicer v minulem letu opravil 7.516 inšpekcijskih nalog, od tega 4.836 inšpekcijskih nadzorov, izdanih je bilo 2.680 ureditvenih aktov, od tega 1.334 inšpekcijskih ureditvenih odločb.
Kot je pojasnil Dolščak, je največ pomanjkljivosti v omenjenih javnih objektih ponavadi povezanih z nerednim vzdrževanjem opreme in sredstev za gašenje, vključno s sistemi aktivne požarne zaščite, z usposobljenostjo zaposlenih delavcev, ki se morajo v skladu s predpisi redno usposabljati za izvajanje nalog na področju varstva pred požarom, inšpektorji pa večkrat odkrijejo tudi nepopolne požarne rede. »V nekaterih primerih smo ugotavljali, da se niso izvajale letne evakuacijske vaje,« je razložil.
»Inšpektorji imajo na voljo vrsto možnosti za ukrepanje proti kršiteljem, kot najbolj oster in tudi skrajni ukrep pa je prepoved opravljanja dejavnosti. Tovrstni ukrep se v skladu z zakonom o inšpekcijskem nadzoru izreče predvsem v primerih, da se odvrne neposredna nevarnost za življenje in zdravje ljudi in živali,« je še pojasnil Dolščak.