Zapori so ogledalo družbe
Roberta Friškovca večina ljudi pozna s televizije kot "tistega duhovnika z dolgimi lasmi". Malo manj jih ve, da je svoje življenje posvetil tistim, ki so kakorkoli povezani z besedo zapor.
Kranj – Robert Friškovec je doma iz Škofje Loke, študiral je v Ljubljani, danes pa ga je težko uloviti, saj večino časa preživi na terenu, ko obiskuje zapore. Z zaporniki se ukvarja že 17 let – obiskuje slovenske zapore, kjer pomaga zaprtim osebam in zaposlenim. Pravi, da se okoli tretjina zapornikov redno udeležuje pogovorov, ki so prostovoljni. Na vprašanje, ali ima kakšno neprijetno izkušnjo z zapori, odgovori, da jo ima, a bolj zunaj kot znotraj zapora. Ljudje se namreč ne zavedamo, da je za vsakogar »ena opeka« v zaporu – preprosto lahko vsak pride tja, to je del naše družbe. Zapori so ogledalo družbe: takšna, kakršna je, takšni so tudi zapori. Robert meni, da se prav nihče ne rodi kot kriminalec, ampak to postanemo znotraj družbe (na osnovi nerazrešenih konfliktov, neljubljenosti, nizke samopodobe …).
Robert zadnje mesece večino svojega časa nameni projektu Ecce homo (Glejte, človek). Projekt je zasnovan kot center, ki bo združeval programe zaporniške pastoralne dejavnosti: za osebe po prestani kazni, zapornike, žrtve kaznivih dejanj (zaupni telefon Job), njihove družine, delavce v zaporih, prostovoljce, zaprte Slovence po svetu in mediacijo, to je mirno reševanje sporov. Robert za center zbira sredstva s pomočjo prostovoljcev, ki po vsej Sloveniji organizirajo dobrodelne tombole, koncerte, predstave in razstave. Z zbranim denarjem si želi postaviti hišo, v kateri bi se pod eno streho izvajali vsi programi zaporniškega vikariata. Tako bi npr. ljudje po prestani kazni imeli možnost, da bi od tri do šest mesecev pod strokovnim vodstvom bivali v centru, vzpostavili stike z družino, si uredili novo namestitev in razširili socialno mrežo. To bi bil prvi tak center v Sloveniji. Robert pravi, da so v tujini ti centri uveljavljeni, pri nas pa je vse, kar je povezano z zaporniki ali žrtvami kaznivih dejanj, še vedno tabu tema.