Robert Friškovec, zaporniški duhovnik (Foto: Tomaž Ovsenik)

Zapori so ogledalo družbe

Roberta Friškovca večina ljudi pozna s televizije kot "tistega duhovnika z dolgimi lasmi". Malo manj jih ve, da je svoje življenje posvetil tistim, ki so kakorkoli povezani z besedo zapor.

Dobrodelna tombola za center Ecce homo bo tudi v Kranju, in sicer v nedeljo, 7. junija, ob 15. uri na Osnovni šoli Franceta Prešerna. Organizatorji pripravljajo pester glasbeni in otroški program, kranjska podjetja pa so doslej darovala že prek šeststo dobitkov, med njimi tudi glavno nagrado – gorsko kolo.

Kranj – Robert Friškovec je doma iz Škofje Loke, študiral je v Ljubljani, danes pa ga je težko uloviti, saj večino časa preživi na terenu, ko obiskuje zapore. Z zaporniki se ukvarja že 17 let – obiskuje slovenske zapore, kjer pomaga zaprtim osebam in zaposlenim. Pravi, da se okoli tretjina zapornikov redno udeležuje pogovorov, ki so prostovoljni. Na vprašanje, ali ima kakšno neprijetno izkušnjo z zapori, odgovori, da jo ima, a bolj zunaj kot znotraj zapora. Ljudje se namreč ne zavedamo, da je za vsakogar »ena opeka« v zaporu – preprosto lahko vsak pride tja, to je del naše družbe. Zapori so ogledalo družbe: takšna, kakršna je, takšni so tudi zapori. Robert meni, da se prav nihče ne rodi kot kriminalec, ampak to postanemo znotraj družbe (na osnovi nerazrešenih konfliktov, neljubljenosti, nizke samopodobe …).

Robert zadnje mesece večino svojega časa nameni projektu Ecce homo (Glejte, človek). Projekt je zasnovan kot center, ki bo združeval programe zaporniške pastoralne dejavnosti: za osebe po prestani kazni, zapornike, žrtve kaznivih dejanj (zaupni telefon Job), njihove družine, delavce v zaporih, prostovoljce, zaprte Slovence po svetu in mediacijo, to je mirno reševanje sporov. Robert za center zbira sredstva s pomočjo prostovoljcev, ki po vsej Sloveniji organizirajo dobrodelne tombole, koncerte, predstave in razstave. Z zbranim denarjem si želi postaviti hišo, v kateri bi se pod eno streho izvajali vsi programi zaporniškega vikariata. Tako bi npr. ljudje po prestani kazni imeli možnost, da bi od tri do šest mesecev pod strokovnim vodstvom bivali v centru, vzpostavili stike z družino, si uredili novo namestitev in razširili socialno mrežo. To bi bil prvi tak center v Sloveniji. Robert pravi, da so v tujini ti centri uveljavljeni, pri nas pa je vse, kar je povezano z zaporniki ali žrtvami kaznivih dejanj, še vedno tabu tema.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 2. julij 2016 / 16:57

Šport na kratko

Balinanje – Količevo pri Domžalah je gostilo državno prvenstvo v natančnem zbijanju, ki se je zaključilo z zmago balinarja Planine Petrič Mateja Žvoklja. Drugi je bol član ljubljanske Sloge Uroš Ma...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.