Robert Kadivec ob kotlu za ogrevanje z lesnimi sekanci (Foto: Gorazd Kavčič)

Od kurilnega olja k sekancem

Na Kadivčevi kmetiji in vrtnariji v Hrastju so v nedeljo v okviru dneva biomase slovesno odprli daljinsko ogrevanje na lesno biomaso. Prej so na leto porabili od 15 do 20 tisoč litrov kurilnega olja.

Hrastje – Na Gorenjskem je še vedno veliko kmetij, ki za ogrevanje prostorov in pripravo tople vode uporabljajo kurilno olje, a vse več jih je, ki se od olja vračajo nazaj k lesu. Med njimi je tudi Kadivčeva kmetija in vrtnarija v Hrastju. Kot je povedal gospodar Robert, so v minulih letih za ogrevanje hiše, rastlinjaka in prostorov za kisanje repe in zelja porabili na leto od petnajst do dvajset tisoč litrov kurilnega olja, pri tem pa so hišo delno ogrevali tudi z drvmi. Vse dražje kurilno olje jih je spodbudilo k razmišljanju o tem, da bi se od kurilnega olja vrnili nazaj k lesu – k surovini, ki je je na kmetiji s šestnajstimi hektarji gozda dovolj. V letošnji zimi so se odločili za gradnjo kotlovnice s kotlom na lesne sekance in za razvod do kisarne, rastlinjaka in dveh hiš – domače in bratove, ki je oddaljena približno dvesto metrov. Da bi prostor na dvorišču čim bolje izkoristili, so kotlovnico uredili pod zemljo. Za naložbo, vredno okrog dvesto tisoč evrov, so pridobili tudi državni in evropski denar, do katerega pa je bila pot vse prej kot lahka.

»Pri ogrevanju z lesnimi sekanci je udobje enako kot prej, ko smo uporabljali kurilno olje. Polnjenje kotla s sekanci je avtomatsko, le enkrat na teden je treba odstraniti pepel,« pravi Robert, zadovoljen z dosedanjimi izkušnjami nove pridobitve in tudi z izračuni: iz enega kubičnega metra lesa dobijo 2,3 metra nasutih sekancev, petnajst metrov sekancev pa ustreza količini tisoč litrov kurilnega olja.

Na Kadivčevi kmetiji in vrtnariji so v nedeljo v sodelovanju s podjetjem Biomasa Roka Suhodolnika iz Luč predstavili daljinsko ogrevanje na lesne sekance tudi širšemu krogu. Potem ko so ogrevalni sistem z odprtjem ventilov tudi uradno odprli, je novo pridobitev blagoslovil domači župnik Miloš Briški. Dan biomase so popestrili še prikaz strojnega izdelovanja sekancev in polnjenja silosa, predstavitev kotla na polena, sončnih kolektorjev in solarne elektrarne ter projekta Nacionalna energetska pot – NEP Slovenija, ki vključuje primere dobre prakse s področja učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Naša mladina je naš ponos

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (33)

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 3. junij 2009 / 07:00

Tudi Nina Osenar ima svojo kolekcijo čevljev

Za trenutek smo vstopili v svet brezčasnega oblikovanja, v svet presežkov in drzne elegance. Ogledali smo si pet novih ekskluzivnih kolekcij družbe Peko. Ustvarjali so Milan Gačanovič, Nina Osena...

Kranj / sreda, 3. junij 2009 / 07:00

Najpomembnejša voda in odpadki

Največji skupni problem Gorenjske je urejanje komunalne infrastrukture, pri čemer občine računajo tudi na evropski denar.

Tržič / sreda, 3. junij 2009 / 07:00

Svetniki zavrnili referendum

Tržiški občinski svet je umaknil razpis referenduma o deponiji Kovor. Pripravili bodo razširjeno izredno sejo v Kovorju, kjer bo razprava o ravnanju z odpadki po 15. juliju.

Kronika / sreda, 3. junij 2009 / 07:00

Policista dobila popust za seks?

Na sojenju Miranu Anžiču in Mariji Studen zaradi domnevne organizacije prostitucije in trgovine z ljudmi v lokalu XO v Čirčah so zaslišali vodjo gorenjskih kriminalistov Boštjana Lindava.

Nasveti / sreda, 3. junij 2009 / 07:00

Kordabenedikta proti vročini

Benediktovo srce, kar dejansko pomeni prevod imena kordabenedikta, dandanes gojimo kot okrasno rastlino na svojih vrtovih, samoniklo pa uspeva zlasti na suhih in peščenih tleh. Od junija skozi poletje...