Res težki časi?

Da je kriza, čivkajo že vrabci na strehi. Čeprav še nisem slišal sinice, ki bi čivkala »kriza fuj, kriza fuj«, srake, ki bi srala »kriza sra, kriza sra«, vrane, ki bi krakala, »kriza kra, kriza kra« … Zato pa je vse več človeških srak, vranov in krokarjev, ki nam s svojim polifonim in precej razglašenim oglašanjem sporočajo, da kriza je. V vlogi srak nastopajo novinarji in sindikalisti, kot vrane in krokarji se oglašajo ugledni ekonomisti. Zares zaskrbelo pa me je šele, ko se je s podobnim sporočilom naposled oglasil tudi čuk – filozof Ivan Urbančič v TV filmu Govoreče glave (na TVS 1, v nedeljo, 24. maja). Pomodroval je o tem, kako smo oziroma moramo biti vsi »razpoložljivi«, v odnosu do kapitala. Delavka, ki dela na tekočem traku, je ponižana v bitje, ki mora z največjim možnim tempom osem ur zapored ponavljati ene in iste mehanske gibe in dostikrat nima pri tem niti toliko predaha, da bi šla brez posledic na stranišče. Kot taka je razčlovečeno bitje. Še večja kriza pa jo doleti, če niti takega dela več ne dobi oziroma ga zgubi. Potem je res v riti. Sicer pa po Urbančiču tudi inženirji in politiki niso bistveno na boljšem. Tudi oni morajo služiti kapitalistični paradigmi, sicer jih hitro odpišejo.

V ponedeljek, 25. maja, je bilo zelo vroče. TV dnevnika nisem gledal; ko se je proti večeru nekoliko ohladilo, sem zunaj nekaj delal. Potem pa sem gledal Odmeve. Spet kriza! Poročilo in pogovor o tem, kako ptiči posebne sorte – naši vrli poslanci – razpravljajo o kreditih, ki so jih najeli naši največji mrhovinarji, pa ne pernati, temveč tisti v človeški koži, imenovani tajkuni. Novica dneva pa je bila, da so v prestolnici mestni svetniki eno od novih cest poimenovali po Titu, najbrž ne po naključju na dan, ko so mu v njegovi rajnki Jugoslaviji izročali štafeto mladosti. No, če je to glavni politični problem, potem časi še niso tako težki.

Tele vrstice pišem naslednjega dne, v torek, 26. maja. Danes je stoletnica rojstva Maksima Sedeja, enega največjih slovenskih slikarjev 20. stoletja. Ker v njegovih rodnih Žireh očitno ni nikogar, ki bi se na to spomnil, grem v Ljubljano, na odprtje razstave njegovih slik, ki so jo v galeriji Isis (zraven Uršulinske cerkve) postavili posebej za to priložnost. Lepo. Ob tem se spomnim nekaterih podrobnosti iz njegovega življenja, ki je bilo v mladih letih zaznamovano z veliko in dolgotrajno revščino. Upodobil jo je tudi v dveh izjemnih grafičnih ciklih, Predmestje in Bog v Trbovljah. Slednje je naslov lepe, a pozabljene knjige pisatelja Ludvika Mrzela (iz leta 1937), za katero je Sedej naredil ilustracije, serijo lesorezov. Nekoč sem se zanimal, ali so ohranjene originalne matrice teh lesorezov, pa mi je umetnikov (tudi že pokojni) sin, dr. Ivan Sedej, povedal, da so jih morali v neki medvojni zimi, ko so bili v svojem malem ljubljanskem stanovanju ne le lačni, ampak tudi brez kurjave – skuriti v peči. Skuriti vrhunsko umetniško delo zato, da bi se malo pogreli! Danes gotovo ni umetnika, ki bi bil prisiljen v kaj podobnega. Še več: vprašanje je, ali danes kdo od umetnikov sploh upodablja »krizo« oziroma življenje, ki postaja za nekatere vse težje? Bili so časi, ko je bil »socrealizem« zapovedan, potem je spričo vsesplošnega (post)modernizma postal psovka; danes bi iskreni socialni realist »zažgal« kot morda že dolgo ne.

Skratka: časi niso tako hudi, da bi morali obupavati. Krize je ravno prav, da nekatere reči premislimo in potem spremenimo nekatera od naših (pred)kritičnih ravnanj. Stara grška beseda »krisis« označuje trenutek ali stanje, v katerem se človek odloči za odločilni preobrat. Smo tega zmožni?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 11. januar 2018 / 14:46

Helenine jaslice na Viševci

Na robu naselja Viševca, ki je od Zaloga pri Cerkljah oddaljeno nekaj več kot pet kilometrov, v njem pa so le tri hiše, so že drugo leto zapored postavili prav posebne jaslice.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 7. december 2023 / 17:44

Ni prijav o ugrabitvah otrok

»Primera ugrabitve otroka, ki bi jo izvedel neznanec z belim kombijem, do zdaj še ni bilo in ga še nismo obravnavali,« sporoča policija po zadnjih objavah na različnih družbenih omrežjih o belih kombi...

Rekreacija / četrtek, 7. december 2023 / 17:42

Stičišče treh držav

Tromeja/Peč (1510 m n. m.) – Za Slovenijo radi rečemo, da ima obliko kokoši. Tik nad repom ima eno od svojih tromej; tromejo med Slovenijo, Avstrijo in Italijo. Hrib, kjer je stičišče slovanstva, germ...

Slovenija / četrtek, 7. december 2023 / 17:40

Skupna zaveza za odpravo aidsa

Letošnji svetovni dan boja proti aidsu, ki je prvega decembra, je v ospredje postavil prizadevanja za izpolnitev skupne zaveze za odpravo aidsa do leta 2030. HIV še vedno ogroža na milijone življen...

Železniki / četrtek, 7. december 2023 / 17:39

Železne niti tkejo že dve desetletji

Z zbornikom Železne niti si v Muzejskem društvu Železniki že dve desetletji prizadevajo zapisati zgodovino Selške doline.

Zanimivosti / četrtek, 7. december 2023 / 17:37

Dežela prizidkov

Minuli četrtek so v Sokolskem domu v Škofji Loki odprli razstavo Dežela prizidkov. Arhitekturni projekt je potekal v sodelovanju Občine Škofja Loka in Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani.