V Peku naročena skupščina in revizija
Nadzorni svet Peka je sklenil predlagati skupščini revizijo, vlada pa tudi revizijo in odpoklic nadzornega sveta.
Ljubljana, Tržič – V četrtek so bila dogajanja v tržiški tovarni obutve Peko na dnevnem redu kar dveh za Peko odločujočih organov. Kot smo že poročali, so se odnosi v tej družbi, katere več kot 80-odstotna lastnica je država, močno zapletli med upravo in nadzornim svetom, saj slednji predsednici uprave Marti Gorjup Brejc očita neupravičena izplačila in prekoračitev pooblastil, Brejčeva pa nadzornemu svetu in zlasti njegovemu predsedniku Zlatku Zupancu izsiljevanje, zlorabo pooblastil in mobing. Tako predsednica uprave kot nadzorni svet so vložili kazenske ovadbe. Medtem ko nadzorni svet trdi, da ima trdne dokaze v obliki notarsko overjenih izjav prič, Brejčeva obtožuje Zupanca šikaniranja, izsiljevanja s sporazumom o prostovoljnem odstopu s funkcije s ciljem, da jo zasede sam. V časniku Delo je bil celo objavljen sum, da je v ozadju spora še vedno aktualna želja žirovske Alpine, da prevzame Peko.
Čeprav je bila seja nadzornega sveta Peka po seji slovenske vlade, začnimo z njo. Sporočili so, da so že dan po izredni seji 12. maja, kot je bilo dogovorjeno, vložili kazensko ovadbo, v četrtek pa ob prisotnosti Brejčeve obravnavo omenjenih kršitev zaključili. Pričakovanja, da bodo Brejčevo razrešili, se niso uresničila, nadzorni svet je le izjavil, da pričakujejo, da bodo organi pregona opravili svojo nalogo. Sklenili so skupščini družbe predlagati sklep o uvedbi posebne revizije za zadnjih pet let s poudarkom na izplačilih vodstvenim in vodilnim delavcem v matični in odvisnih družbah. Takoj po prejemu revizijskega poročila bo nadzorni svet sklepal o morebitnem odpoklicu uprave. Vlada RS pa je že pred tem na dopoldanski seji sklenila zahtevati od uprave Peka takojšen sklic skupščine s predlogom za odpoklic nadzornega sveta in izvolitev novega ter imenovanje posebnega revizorja za preveritev posameznih poslov družbe v zadnjih letih. Če zahteva ne bo uresničena, bo vlada uveljavila svoje pravice prek sodišča.
Poročilo zaključimo še z vestjo, da je nadzorni svet obravnaval tudi revidirane izkaze poslovanja za leto 2008, jih potrdil in naložil upravi, da kar se da hitro pripravi program ukrepov za odvisne družbe, ki poslujejo z izgubo. Obravnavani so bili tudi rezultati poslovanja za obdobje prvega trimesečja, ki sicer kažejo pozitiven finančni izid, nekoliko pa skrbi fizični in prihodkovni upad proizvodnje in prodaje. Upravi je bilo dano soglasje za nadaljevanje pogajanj o ureditvi zemljiških razmer z Občino Tržič, vendar mora ta pred dokončno odločitvijo pridobiti soglasje nadzornega sveta.