Edinstven glasbeni večer
V Stari Loki so se v sklopu Mednarodnega cikla koncertov predstavile glasbene šole iz Škofje Loke, Celovca in Freisinga.
Škofja Loka – Petkov mednarodni koncert v Jurjevi dvorani v Stari Loki, ki so ga sooblikovali najboljši učenci glasbenih šol iz Škofje Loke, pobratenega Freisinga in Celovca (Škofja Loka je pobratena z občino Sele na Koroškem), je minil v prepletanju klasične glasbe, jazza in modernih skladb.
Odprli so ga gostje iz Celovca z duetom kitar v sestavi Sara Gregorič in Angelika Kos, z Albenisovim Tangom pa sta se predstavili še violinistka Klara Logar ob spremljavi pianistke Vlaste Šmon. Zbrane je pozdravil tudi Roman Verdel, ravnatelj Glasbene šole na Koroškem, ki je lani praznovala tridesetletnico. V njej ta čas 48 učiteljev poučuje 627 učencev. Z nekaj klasičnimi jazzovskimi skladbami je nato občinstvo razgrel kvartet saksofonov Saxadon/na iz Glasbene šole Freising, ki jo obiskuje tisoč mladih glasbenikov, tudi baletnikov. Zasedba, ki deluje že enajst let, je svoje delovanje pred kratkim okronala z zgoščenko, je pojasnila vodja Beate Kittsteiner.
Večer so zaključili domači glasbeniki. Kvartet flavt (Ula Kenda, Ana in Eva Poljanšek, Klara Božič) je zaigral tri skladbe C. McMichaela, prvič pa se je širši javnosti predstavil Jazz je kul kvartet v sestavi Alja Bizjak (saksofon),Niko Mir (pozavna), Juš Gaber (klavir) in Bor Pogačnik (bobni). Zaigrali so skladbo znanega jazzovskega pianista Herbieja Hancocka Cantaloupe Island. »S to zasedbo skušammed učence vnašati tudiglasbene zvrsti, kot sta jazz in rock. Gre za svež veter na škofjeloški glasbeni sceni, odzivi so izredno pozitivni. Javnosti se bomo spet predstavili na Oglasbeni Loki,« je napovedal Jaka Strajnar, mentor obetavnega kvarteta. Koncert je s skladbami Brittna in Paganinija sklenil Godalni orkester Glasbene šole Škofja Loka pod vodstvom Armina Seška. V trinajstih letih delovanja se je razvil v zelo kakovosten mladinski orkester, ki ga sestavlja 18 članov, starih od 14 do 22 let, od katerih so nekateri nagrajenci državnih in mednarodnih violinskih tekmovanj.
»Koncert treh glasbenih šol je bil prijetna popestritev glasbenega dogajanja v našem kraju, zato upam, da bo do podobnega sodelovanja prihajalo tudi v prihodnje,« je dejal ravnatelj Glasbene šole Škofja Loka Peter Kopač. Tudi župan Igor Draksler je poudaril pomen mednarodnega povezovanja in spomnil, da koncert poteka v sklopu Mednarodnega cikla koncertov, ki ga Občina Škofja Loka prireja ob letu evropskih skladateljev, ko Velika Britanija obeležuje 350-letnico rojstva Henryja Purcella, Nemčija 250-letnico smrti baročnega skladatelja Georga Friedricha Händla in 200-letnico rojstva romantika Felixa Mendelssohna, Avstrija pa 200-letnico smrti klasicista Josepha Haydna. Naslednji koncert bo že 24. maja ob 20. uri v Uršulinski cerkvi, kjer bodo nastopili Komorni pevski zbor Aeternum, ženska vokalna skupina Grudnove Šmikle, Janez Jocif (dude) in Domen Marinčič (orgle), prav poseben dogodek za Škofjo Loko pa bo mednarodni festival pihalnih orkestrov. »Na vsak koncert bomo skušali vključiti kakšno skupino iz sedmih pobratenih in dveh prijateljskih občin,« je pojasnila idejna pobudnica cikla Andreja R. Megušar z Občine Škofja Loka in dodala, da se bodo dogodki vrstili vse do novembra, ko škofjeloška glasbena šola praznuje 60-letnico obstoja.