Padle so predvsem meje v glavah
Na Evropskem dnevu v parku je o prvih petih letih članstva Slovenije v Evropski uniji spregovoril tudi evropski komisar Janez Potočnik.
Ljubljana – Ob peti obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo in tednu Evrope so Center Evropa, urad vlade za komuniciranje in predstavništvo Evropske komisije v Republiki Sloveniji pripravili Evropski dan v parku. Zbrane v Miklošičevem parku nasproti Centra Evropa je nagovoril tudi evropski komisar za znanost in raziskave Janez Potočnik. »Dvomim, da kdo v Sloveniji o Evropi pozna toliko stvari, ki bi bile vredne kritike, kot jaz, a tudi dvomim, da kdo ne glede na to tako močno verjame v Evropsko unijo kot jaz,« je uvodoma poudaril.
Po prepričanju Janeza Potočnika je najpomembnejše, kar nam je prinesla Evropska unija, padanje meja v glavah, ne padanje meja na tleh, v zraku in na morju. Meni, da smo v teh petih letih v Evropski uniji naredili vse, kar se je dalo – uvedli smo evro, vstopili v šengensko območje in predsedovali Evropski uniji. »Menim, da smo dobra članica Evropske unije. Zdaj, ko so padli vsi veliki motivi, ki so nas vodili naprej, nas čaka miren in trezen razmislek o vlogi Slovenije v Evropski uniji.« Verjame, da mnogi evropske institucije še vedno vidijo kot premalo odprte ljudem. Njihovo rigidnost marsikdaj občuti tudi sam, ko želi kaj spremeniti, pri tem pa naleti na nepremostljive ovire, ki jih je treba upoštevati. Slabo udeležbo, ki je zaznamovala evropske volitve pred petimi leti v Sloveniji, pa pripisuje nerazumevanju ljudi, koliko in kako Evropska unija vpliva na njihova življenja. »Če ne volite, pustite drugim, da odločajo namesto vas. Če je to dobro, pa sami presodite,« je pozval.
Evropska unija, je še poudaril, je pred petdesetimi leti nastala kot odgovor na razklanost Evrope po strahotah, ki so se dogajale v drugi svetovni vojni. »Našli so se pametni ljudje, ki so v medsebojnem sodelovanju iskali sožitje.« Veliko ljudi, je še dodal, ima to danes za samoumevno, kar pa po njegovem ni prav. »Za mir in stabilnost si je treba prizadevati vsak dan. Danes je svet bistveno drugačen – ukvarjamo se z globalnimi vprašanji, ki jih nihče ne more sam rešiti. Če to želimo urejati skupaj, pa potrebujemo močan glas Evrope,« je poudaril Potočnik. Tudi v teh kriznih časih, je še dodal, je treba pozornost posvetiti vlaganjem v raziskave in razvoj. »V teh časih je še bolj pomembno, da ne naredimo napake in v teh sredstvih ne vidimo luksuza, ampak kot nujno potrebna, da bomo iz krize izšli močnejši in bomo pripravljeni na globalno konkurenco,« je končal Potočnik.