Vpliv krize tudi v strategiji
Kranjski svetniki so na sredini seji sprejeli strategijo trajnostnega razvoja občine do leta 2023, ki pa je od prvotnega (lanskega) predloga delno spremenjena, saj je v njej upoštevan tudi vpliv gospodarske krize.
Kranj – Čeprav je bila sredina seja sveta Mestne občine Kranj sklicana kot izredna, je svetnik Stane Boštjančič že na začetku ugotovil, da vzroka za sklic izredne seje ni. To so (po krajšem posvetu) ugotovili tudi sklicatelji na čelu z županom Damijanom Pernetom in sejo spremenili v redno 25. sejo z osrednjo točko dnevnega reda, na kateri so obravnavali strategijo trajnostnega razvoja Mestne občine Kranj do leta 2023.
Kot je povedal župan Perne je o strategiji potekala obsežna javna obravnava, povzetki so bili objavljeni v brošuri, ki so jo dobila vsa gospodinjstva, zavodi društva in podjetja v Kranju, pripravili so sedem okroglih miz in odprli elektronski naslov za pripombe. Na vse oblike javne razprave se je odzvalo osemdeset občanov s 195 pripombami, med njimi pa je bilo največ pripomb glede prostorskega načrtovanja. Veliko razprave je bilo tudi glede urejanja prometa, pa tudi glede števila novih stanovanj in parkirnih hiš. Seveda v predlagani strategiji niso mogli mimo načina oživitve starega mestnega jedra, pa tudi razvoja podeželja, ki je po mnenju nekaterih v strategiji zapostavljeno.
Precej pripomb iz javne razprave so v pripravi končnega dokumenta strategije upoštevali, čeprav je župan Damijan Perne poudaril, da se koncept in strateške usmeritve niso spreminjale. Kot je opozorila Slavka Zupan iz podjetja K & Z Svetovanje za razvoj, pa so ponovno izvedli presojo vseh prihodkov proračuna in ocenili vpliv krize. Tako so načrtovani letni priliv dvajset milijonov evrov znižali za nekaj več kot tri milijone evrov, celotna vrednost strategije pa je po novem 545 milijonov evrov. Od tega so državni in zasebni projekti vredni približno trideset odstotkov, projekti MOK pa drugih sedemdeset. Od tega naj bi MO Kranj za projekte iz lastnih sredstev namenila 237 milijonov, 145 milijonov evrov pa naj bi dobila iz evropskih in drugih sredstev. »V ospredju strategije bo okolje s komunalno infrastrukturo, pa tudi skrb za kulturno dediščino, saj je nekaj projektov že začetih in so podprti tudi z evropskimi sredstvi,« je povedal župan Damijan Perne, svetniki pa so v razpravi predvsem poudarjali, da naj bo strategija vendarle odprt in dinamičen dokument, ki ga bo (po potrebah) mogoče tudi dopolnjevati.