Digitalna knjižnica Slovenije

Digitalna knjižnica Slovenije je spletni informacijski portal za upravljanje z znanjem, preko katerega je omogočen dostop do digitaliziranega znanja in kulturnih zakladov. Ponuja prosto iskanje po virih in brezplačen dostop do digitalnih vsebin.

Preko spletnega naslova www.dlib.si so brezplačno dostopne revije, knjige, rokopisi, zemljevidi, fotografije, glasba in priročniki. Preko spletnega informacijskega portala je zagotavljal enakopraven in brezplačen dostop do relevantnih informacij, neodvisno od lokacije uporabnika, ter obenem deluje tudi kot podpora učenju, znanstveno-raziskovalnemu delu, kulturnemu razvoju in razvoju nacionalne identitete tudi v virtualnem okolju. Iskanje po zbirkah je možno po bibliografskih podatkih (avtor, naslov, datum izdaje, vsebina, vrsta gradiva,…), pri tekstovnem gradivu pa tudi po celotnem besedilu (OCR).

 

V Digitalni knjižnici Slovenije najdemo virtualne razstave, ki nas popeljejo skozi dela in galerije, pri tem pa vse lahko opravimo in si ogledamo kar od doma. V zbirki znanstvenih člankov je vključenih več kot 3000 člankov iz številnih mednarodno priznanih strokovnih in znanstvenih revij. Zbirka člankov uporabnikom omogoča listanje po nekaterih starejših časopisih, ki so v našem prostoru pustili svoj pečat.

 

V galeriji fotografij je več kot 10.500 fotografij. Tako v tem sklopu najdemo fotografije pesnikov Aškerca, Kajuha, Prešernove hčere Ernestine Jelovšek, senatorjev dravske banovine in mnogih drugih, tu so tudi razglednice z Jurijem Vego, Francetom Prešernom, staro Ljubljano. Poleg fotografij so v zbirki tudi karikature Maksima Gasparija in Hinka Smrekarja, reprodukcije Cankarjevih risb in rokopisov.

 

Zbirka obsega knjige od leta 1830 pa vse do danes. Na ogled so dragocenosti slovenske moderne, kot so Cankarjeva Erotika, Nina, Hlapci, Kettejeve Poezije, Murnove Pesmi in romance. Zbirka obsega tudi veliko število knjig iz 19. stoletja, med katerimi so tako stara nabožna besedila in šolska čtiva.

 

Zbirka plakatov vključuje reklamne, propagandne, filmske in vojne plakate, ter številne politične plakate. Skupaj jih je objavljenih skoraj 4000.

 

V več kot 1000 zapisih notnega gradiva najdemo dela bratov Ipavcev, Danila Fajglja, Rista Savina, Stanka Premrla, Emila Adamiča, Slavka Osterca, Marija Kogoja in drugih. Objavljene so uglasbitve slovenskih narodnih pesmi, pesmi iz prelomnih trenutkov zgodovine ter tudi ena prvih uglasbitev Prešernove Zdravice.

 

Visokošolska dela obsegajo prost dostop do celotnih besedil strokovnih nalog z različnih področij, od bibliotekarstva do naravoslovja.

 

V izboru starih zemljevidov najdemo znamenitega Petra Kozlerja z njegovim Zemljovidom slovenske dežele in pokrajin, Valvasorja z zemljevidi Kranjske in ostale, vse tja do Sebastiana Münstra, ki nam prikaže današnje slovensko ozemlje v 16. stoletju.

 

Zvočni zapisi vsebujejo posnetke posameznih solistov in ansamblov, ki segajo tja v začetek 20. stoletja. Zaradi redkosti in nedostopnosti velja izpostaviti vojaško godbo dravske divizije s skladbo Pozdrav gorenjski, prav tako bo Žabjo svatbo, katere besedilo je prispeval Josip Stritar. Poleg omenjenih je tu še kopica narodnih pesmi.

 

V vsej zgodovini tiska in knjig so rokopisne zbirke oblikovale draž posebne vrste. Rokopisi vam od vsega knjižničnega gradiva v največji meri kažejo dejstvo, da ima vsak zapis svojo zgodbo in svoje življenje. To velja tako za tiste rokopise, ki so nastali pred iznajdbo tiska, kot tudi za kasnejše. Da so nepogrešljiv vir za raziskovalce in študente, se lahko prepričate ob leta 542 z roko zapisanih notnih listih in besedilih iz arhiva uredništva revije Novi akordi. Poseben mik pa predstavlja digitalizirana oblika Supraseljskega kodeksa, enega najstarejših slovanskih pisnih spomenikov, ki hkrati simbolizira eno čudovitih stičnih točk umetnosti in kulture, ki žal danes bržkone zamira.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 18. maj 2016 / 13:21

Prostovoljno zavarovanje ne šteje

Ustavno sodišče je odločilo, da ureditev, po kateri se v pokojninsko dobo brez dokupa ne všteva obdobje prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ni v neskladju z ustavo...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 23. december 2022 / 07:00

Ogled obnovljenih jaslic

Duplje – Ko je pred leti rezbar Matevž Balantič iz Zgornjih Dupelj za župnijsko cerkev svetega Vida v Spodnjih Dupljah izdelal nove jaslice, so stare ostale neuporabljene. Letos jih bodo z...

Škofja Loka / petek, 23. december 2022 / 19:01

Jaslice pri kapucinih

Vsako leto so posebne, letos so v znamenju poti in lesa.

Nasveti / petek, 23. december 2022 / 18:53

Decembrske prireditve

Včasih se zdi, kot da bo decembra konec sveta. Vsi bi radi praznovali, kot da ni drugih trenutkov v letu, ki so namenjeni veselju. Vsi delajo obračune, kot da ne delamo tega po vsakem večjem dogodk...

GG Plus / petek, 23. december 2022 / 18:52

Ljudje, ki se znajdejo v stiski, potrebujejo pomoč zdaj. Takoj.

Anica Svetina je predsednica Območnega združenja Rdečega križa Radovljica le malenkost manj kot petindvajset let. Vodenje organizacije je odločna Blejka prevzela takoj, ko je nehala hoditi v službo. Z...

Šport / petek, 23. december 2022 / 18:50

Lanišek zanesljivo najboljši

Pod žarometi so se na Bloudkovi velikanki v Planici za naslov državnega prvaka pomerili smučarski skakalci in skakalke, naslova prvakov pa sta si zaslužila Anže Lanišek in Nika Križnar.